reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S21 selfie kamerası

Telefonlarda 100 megapiksel selfie kamerası için hazır olun

2021’de selfie kamerası için megapiksel konusunda çıta oldukça yükselecek gibi görünüyor. Çünkü 100 megapiksel dönemi başlıyor.

Telefon üreticileri son dönemde sürekli olarak selfie kamerası için ekran altı teknolojileri geliştiriyor. Firmalar ekran deliklerini, pop-up sistemleri ve çentikleri ekran altına alınacak selfie kameraları ile ortadan kaldırmak istiyor. Ancak bunun yanında artan işlem güçleriyle beraber çözünürlük de artacak. Sağlam kaynağa göre 2021’de tam 100 megapiksel çözünürlüğe sahip selfie fotoğraflar çekebilecek akıllı telefon ya da telefonlar geliyor. Henüz bu adımı ilk olarak hangi firmanın atacağı bilinmiyor. Ancak 100 megapiksel gibi yüksek bir çözünürlük çok detaylı selfie çekimleri anlamına geliyor ve firmalara geniş yazılımsal düzenleme / güzelleştirme imkanları getirecek gibi görünüyor. Ne kadar çok veri yakalanırsa işlem süresi o kadar daha iyi oluyor.

100 megapiksel selfie kamerası merak uyandırırken, arka kamerada ise 200 megapiksele çıkıyoruz

Samsung’dan yeni yılda 200 megapiksel çözünürlüğe sahip sensörler geliyor. Yeni nesil modern işlemcilerin getirdiği inanılmaz işlem gücü sayesinde çözünürlük konusunda çıtayı oldukça yükseltecek denilen Samsung, 2021’de 200 megapiksel bir sensör tanıtacak ve firmanın 200 megapiksel kamerasına sahip ilk model ZTE Axon 30 Pro olacak. Selfie kamerasını ekran altına alma konusunda bir ilke imza atan ZTE, 200 megapiksellik sensör konusunda ilk olmayı kaçırmayacak gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1/1.37 inç boyutta olduğu aktarılan bu Samsung imzalı sensör, aktarıldığı kadarıyla 16K’ya video çıkışına destek veriyor ve çift doğal ISO desteğiyle geliyor. Çift doğal ISO ile özellikle video tarafında fark yaratacak sensör, 1.28 um piksel boyutuna sahip ve “S5KGND” kod adıyla geçiyor. Bu sensörün ihtiyaç duyacağı işlem gücünü ise Snapdragon 888 ya da Exynos 2100 sağlayacak bilgisi geliyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan çok ilginç akıllı telefon konsepti