reklamı kapat

POPÜLER

Vivo Apex
Vivo Apex
Vivo Apex
Vivo Apex
Vivo Apex
Vivo Apex

Gizlenmiş ön kamerayla tamamen çerçevesiz ekrana ulaşan telefon

Çerçevesiz ekranlı akıllı telefonların en büyük sorunu ön kamerayı ekran altına gizleyememek. Vivo Apex ise bu sorunu kamerayı gövdenin içine saklayarak çözmüş.

CES 2018’in en dikkat çekici duyurularından biri Vivo’dan gelmişti. Apple’ın yapmak istediği ekran içine gizli parmak izi teknolojisini kendi telefonunda tanıtan firma, çerçevesiz ekran tasarımı için sınırları genişletmiş; arka kameranın altına konumlanan parmak izi sensörünü de rafa kaldırmıştı. Prototip olarak tanıtılan ürün daha sonra Çin’de X20 Plus UD ismiyle satışa sunuldu. Firma CES 2018’in üstünden çok geçmeden Mobil Dünya Kongresi’nde ise yeni prototipini ortaya çıkardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vivo Apex
Vivo Apex

Tamamen çerçevesiz ekranın zamanı geldi

Piyasada tamamen çerçevesiz olmaya yakın telefonların pek çoğu aslında çerçevesiz değil. Essential Phone’da dahi küçük bir kamera oyuntusu vardı. iPhone X deseniz bir çentikle geliyor, Samsung ise hala ince bantlar kullanıyor. Xiaomi’nin Mi Mix 2 modelinde dahi altta ince bir bant bulunuyor. Bunun en önemli sebebi ise selfie kamerasını gizleyecek bir yer olmaması. Vivo’nun Apex konsepti ise bu sorunu kamerayı gövdeye gizleyerek çözmeyi amaçlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kameradan önce parmak izi sensöründen biraz bahsedelim. Apex konseptinde ekranın neredeyse yarı alanı parmak izini algılayabiliyor. Böylece küçük görünmez bir alanı bulmaya çalışmak yerine ekranı dilediğiniz gibi rahatça açabilmeniz hedeflenmiş. Geleneksel parmak izi sensörlerinden kurtulan firmanın ön kamera çözümü ise üzerine tartışılabilir cinsten.
Vivo Apex
Vivo Apex

Gövdeye gizlenmiş ön kamera

Vivo Apex’in ön kamerası, kompakt cihazların dahili flaşı gibi gövdede gizli tutuluyor. 8 megapiksel çözünürlük sunan ön kameraya ihtiyaç duyduğunuzda kamera saklandığı yerden çıkarak kullanıma hazır hale geliyor. Kameranın çekime hazır olması yaklaşık 0,8 saniye sürüyor ki oldukça kabul edilebilir bir süre diyebiliriz. Bu sayede telefonun 6 inçlik ekranı tamamen panelden oluşabiliyor. Tabii Xiaomi gibi konuşma hoparlöründen de feragat etmek durumunda kalınmış. Vivo bu sorunu telefonun tüm ekranını “titreştirerek” çözüyor. 6 inçlik OLED ekranında 2160×1080 piksel çözünürlük sunan telefon şimdilik bir konsept. Çift arka kamerası da bulunan cihazın ne zaman üretim aşamasına geçeceği gizemini koruyor.