reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’nin boykot kararı Amerika’nın gündeminde

Türkiye ile Amerika arasındaki ekonomik gerilim her geçen gün şiddetleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Amerikan’da üretilen teknolojik ürünler için boykot çağrısı yapmasının ardından vergilendirmede de ciddi değişiklikler yaşandı. Tüm bu gelişmeler Amerika basınında da yankı buldu.

Örneğin bir teknoloji sitesi olan Tech Crunch bu gelişmeyi “Türkiye Başkanı Erdoğan Amerikan teknolojisine boykota çağırdı” başlığıyla duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı dikkat çekici açıklamayı İngilizce olarak okuyucularıyla buluşturdu. Amerika markası olan iPhone yerine Kore merkezli Samsung‘un öne çıktığı ifade edildi. Aynı haberde 2016 yılında yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminde Erdoğan’ın iPhone ve FaceTime teknolojisini kullandığı da belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir başka Amerikan teknoloji sitesi olan The Verge yaşananları”Türkiye’nin cumhurbaşkanı ülkenin Amerikan teknolojilerini boykot etmesini istiyor” başlığıyla özetledi. Bu haberde Samsung’un yanı sıra Türk markası olan Vestel‘in Venüs model akıllı telefonlarıyla öne çıktığı ifade edildi. Bunun yanında Türkiye ve Amerika arasında yaşanan gerilimin Türk Lirasını olumsuz etkilediğine, Donald Trump’ın duyurduğu yaptırımlara da değinildi. Yorumlarda ise Donald Trump ve ZTE arasında yaşanan gerilimin ardından Türkiye’nin ZTE ile ortaklık kurabileceği tahminleri yürütüldü.

İlginizi çekebilir

Samsung’dan Galaxy Note 9 üzerinden iPhone X’u taşlayan reklam

İLGİLİ HABERLER