reklamı kapat

POPÜLER

iphone boykot

iPhone’u boykot çağrısı etkilerini göstermeye başladı

Amerika ve Türkiye arasındaki ekonomik savaş giderek şiddetleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika’nın elekronik ürünlerine boykot çağrısı yapmasının ardından piyasa hareketlendi.

Kısaca özetlemek gerekirse Amerika ve Türkiye arasındaki gerginlik devam ediyor. Amerika’nın aldığı yaptırım kararlarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli bir açıklama yaptı. İktidarının 16. Yılında AK Parti Sempozyumu’nda boykot çağrısında bulundu. “ABD’nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafın da Samsung’u var. Biz bunları bulacağız. Dolayısıyla biz kendimize yeteceğiz. Dışarıya para verip yaptırdığımız her işin daha güzelini yapıp biz dışarıda servis edeceğiz. Bu millet bunları yapmaya muktedirdir.” sözlerini sarf etti.

Onun bu açıklamasının ardından ikinci el piyasası hareketlendi. İkinci el satışa müsade eden internet platformlarında “Boykot nedeniyle satılık” iPhone ilanları boy göstermeye başladı. Daha yeni alınan iPhone modellerinden tutun, Xiaomi modelleri dahi aramalarda karşımıza çıkmaya başladı. Bu boykot hareketinin zamanla hız kazanması ve ikinci el telefon piyasasını daha da hareketlendirmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öte yandan bahsi geçen boykotun tam olarak ne şekilde uygulanacağı belli değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının merkezinde iPhone’un üreticisi Apple yer alıyordu. Fakat Amerika merkezli pek çok teknolojik ürün ve hizmet bulunuyor.

İlginizi çekebilir

Samsung’dan Galaxy Note 9 üzerinden iPhone X’u taşlayan reklam