reklamı kapat

POPÜLER

Zorlu Apple Store iPhone kuyruğu

Türkiye son 10 yılda iPhone’a kaç lira harcadı?

Dün gerçekleşen “İktidarının 16. Yılında AK Parti Sempozyumu” kapsamında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta Apple olmak üzere Amerikan elektronik ürünleri için boykot çağrısı yapmıştı. Bu da akıllara Apple’ın Türkiye pazarındaki yerini getiriyor.

Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada elektronik söz konusu olduğunda en hareketli pazarlardan biri akıllı telefon pazarı. Türkiye’de de bu alanda birkaç anahtar isim bulunuyor. Dün gerçekleşen boykot çağrısından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD’nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var.” sözleriyle, Amerika ile yaşanan ekonomik savaşta başta Apple olmak üzere Amerikan elektronik ürünlerinin boykot edileceğini duyurmuştu. Peki Apple, Türkiye’de ne kadar satıyor dersiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üç ana isim öne çıkıyor

Haziran 2018 sonuçlarına bakıldığında Türkiye pazarında 3 ana oyuncu öne çıkıyor. Bunların başında ise şaşırtıcı olmayan şekilde Samsung geliyor. Globalde de liderliğini koruyan Samsung, Türkiye pazarında yüzde 44,9‘luk bir rol oynuyor. Samsung’un hemen arkasında ise yüzde 18,9 pazar payı ile Apple bulunuyor. Ancak Apple’ın ikincilik yerinin çok sağlam olduğunu söylemek pek mümkün değil. Çünkü Türkiye pazarındaki yüzde 17,4‘lük payıyla Çinli üretici Huawei, Apple’ın hemen arkasında yer alıyor.

2008 yılında Türkiye pazarına giren iPhone modelleri ise son 10 yılda yaklaşık 10 milyon kişiye ulaşmış durumda. Türkiye’nin son 10 yıla ait cep telefonu ithalat ödemeleri içinde iPhone için toplam 7 milyar dolarlık ödeme yapıldığı tahmin ediliyor. Türkiye’deki kullanıcıların alınan her bir iPhone modeli için devlete de yüzde 28-30 bandında vergi ödediği kaydediliyor.

Bu tahmini erişime ve harcamaya yurt dışından, karaborsadan, hatta 2. el alınan telefonlar ise dahil değil elbette. Bildiğiniz gibi iPhone aynı zamanda 2. el piyasasında da güçlü isimlerden biri. İkinci el değeri Android cihazlar kadar düşmeyen telefon, hareketli bir satış sonrası piyasasına da sahip.