reklamı kapat

POPÜLER

dünyanın en hızlı traktörü

Dünyanın en hızlı traktörü artık yeni bir seviyede [Video]

2018 yılında Top Gear ekibi tarafından kırılan Dünyanın en hızlı traktörü rekoru, artık JCB Fastrac modeliyle yeni sahibinin ellerinde.

Söz konusu hız tutkusu olduğunda aklımıza dahi gelmeyen bazı alanlarda ilginç rekor girişimleriye karşılaşabiliyoruz. Bu süreçte bir çim biçme makinesinin bile hız rekoru konusunda ciddi seviyelere ulaştığına şahit olduk. Nitekim kullanım amacı düşünüldüğünde akıllara gelecen en son isimlerden olan traktörlerin de, rekora erişim konusunda karşımıza çıktığını anımsayabiliriz. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en hızlı traktörü rozeti için bir araya gelen özel ekip, elde ettiği dereceyle istediklerini almayı başardı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en hızlı traktörü için özel hazırlık

Direksiyonu başında Guy Martin’in yer aldığı traktör, JCB tarafından geliştirilen Fastrac modeli olarak bu rekorda karşımıza çıkıyor. Elvington Havaalanında gerçekleştirilen deneme için motorla birlikte bazı aerodinamik geliştirmelerin yapılmış olması da oldukça dikkat çekici. Bu geliştirmelerin Formula 1’den tanıdığımız Williams Advanced Engineering ekibi imzası taşıması da kesinlikle bir o kadar ilgi çekici. 7,2 litrelik altı silindirli bir motorun kullanıldığı traktör, yapılan iyileştirmelerin ardından 1.000 beygir güç ve 2.500 Nm tork seviyesine getiriliyor. Her şeyin bir araya gelmesiyse ise yaklaşık 167 km/s’lik bir hız değeriyle hız rekorunun kırıldığını görüyoruz. Top Gear ekibi tarafından yaklaşık 140 km/s olarak kayıtlardaki yerini koruyacak olan eski rekorun da unutulmazlar arasında kalacağına hiç şüphe yok. Özel bir TV ekibi, JCB’nin bu rekor performansını belgesel formatı üzerinden meraklılarıyla buluşturacak.

Video 1

Video 2