reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı traktörü

Asfalt dışında fantastik işler olmaya devam ediyor; karşınızda 500 beygirlik gücüyle dünyanın en hızlı traktörü

Top Gear ekibi tarafından dünyanın en hızlı traktörü olmak için modifiye edilen “Track-tor”, üç yıl önce kayıtlara geçen maksimum hız değerini ciddi oranda yukarı taşıdı.

SUV ve pickup sınıfında yaşanan çeşitlilikle birlikte son dönemlerde asfalttan çok arazi odaklı gelişmeler üzerinden değerlendirmeler yapıyoruz. Lakin kısa süre önce karşımıza çıkan rekortmen bir araçla birlikte işlerin artık arazinin de ötesine geçerek farklı boyutlara taştığına şahit olduk. Honda‘nın çim biçme makinesine entegre edilen Corvette motoruyla, uzayan çimlerini temizletmek için bekleyenlere sıra dışı bir standart getiren ekibe bu kez tarlalardan bir arkadaş geliyor. Bu zamana kadar pek çok fantastik işe imza atan Top Gear ekibinin imzasını taşıyan projeyle dünyanın en hızlı traktörü rekoru el değiştirirken, rekorun kendisin kadar teknik detayların ilgi çekici olduğunu söylemek gerekiyor. Bunun için traktöre 500 beygir güç üreten 5,7 litrelik V8 Chevy motoru takan ekibin bundan sonrası için yapması gereken tek şey gaza basmaktan ibaret.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekor yaklaşık 10 km/s geliştirildi

Yapılan değişimlerin ardından Top Gear ekbinin “Track-tor” olarak isimlendirdi projenin direksiyonu başında, programın simgesi haline gelen “Stig” oturuyor. Rekorun rakamsal değerine geçmeden önce motor dışında traktöre entegre edilen parçalardan da kısaca bahsedelim. Hız konusunda standartların çok üzerine çıkılacağı için işe lastik ve süspansiyonlardan başladığını gördüğümüz projede, arkada 54 inç‘lik özel üretim bir parça kullanılıyor. Süspansiyon kısmında ise ayarlanabilir havalı yapının yer alması da dikkat çekiyor. Ardından geniş açılı yarış aynalarını araca entegre eden teknik ekip, ön ve arka LED gruplarını Ariel Atom‘dan ödünç alıyor. Her şey bir araya geldiğine son olarak 2015 yılında kayıtlara geçen 129,8 km/s‘lik maksimum hız rekorunu kırmak için sahaya çıkan Stig, 140,2 km/s‘lik değer ile yeni rekoru Top Gear’a getiriyor. Gerçekleştirilen bu rekorun detaylı videosunu ise serinin bu hafta yayınlanacak bölümünde izleyeceğiz.