reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli traktör

Kubota’dan fütüristik tasarımlı otonom elektrikli traktör

Otonom yani sürücüye ihtiyacı olmayan araçların sayısı artıyor. Bu sefer karşımızda Kubota imzalı bir fütüristik otonom elektrikli traktör bulunuyor.

Kubota tarafından kısa süre önce tanıtılan otonom elektrikli traktör X tractor, gerçekten çok güzel görünüyor. Standart lastikler yerine dörtlü palet üstüne kurulan model, şu haliyle gelecekten gelmiş gibi duruyor. Otonom olduğundan boyutu ufak olan araç, turuncu rengiyle de kendisine baktırmayı biliyor. Henüz tüm detaylı teknik detayları açıklanmayan araç, tamamen elektrikli bir altyapı üstüne kuruluyor. Bu açıdan hem çevreci hem de sessiz olan traktör model, üst kısmında güneş panelleri taşıyor. Bu sayede görevdeyken ya da durduğunda kendisini şarj edebilen araç, yapısı gereği pili bitene kadar sürekli olarak çalışabiliyor. Konum takibi için yerleşik bir GPS‘e ve otonom sürüş için başta kamera olmak üzere birçok sensöre sahip olan Kubota X tractor, tamamen programlanmış rotaya da muhtaç değil. Yerleşik yapay zeka sistemiyle birçok konuda otomatik olarak hareket edebilen araç, tarlaları sürerken ürünlerin durumu hakkında da bilgi toplayabiliyor. Ürünlerin toplanma zamanı geldiğini dahi belirleyebildiği aktarılan geleceğin traktörü, hemen her koşulda görev yapabiliyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kubota X tractor gerçekten çok gelişmiş bir elektrikli traktör modeli

Arazinin ve ürünlerin durumuna bağlı olarak yüksekliğini de ayarlayabilen araç, henüz ne zaman satışa çıkacak ya da üretime sokulacak bilinmiyor. Ancak ürün için ciddi planların yapıldığı aktarılıyor. İlerleyen yıllarda Japonya merkezli olarak hayata geçecek gibi görünen ürün, çiftçilerin hayatını çok kolaylaştıracak, birçok insanı da işinden edecek izlenimi oluşturuyor. Bu arada otonom traktörler konusunda başka çözümlerin de olduğunu belirtelim.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en hızlı sürücüsüz aracı