reklamı kapat

POPÜLER

yerli traktör

Yerli ve milli elektrikli traktör ortaya çıktı

Yerli otomobil, yerli fayton ve milli elektrikli tren derken şimdi de yerli elektrikli traktör ortaya çıktı. Yerlileşme sürecinde önemli çalışmalara imza atıldığı bugünlerde yerli ve milli elektrikli traktörle ilgili bilgiler gün ışığına çıktı.

Yerli traktör hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü (TAGEM) Özkan Kayacan açıklamda bulundu.

Elektrikli traktörle ilgili çalışmalardan bahseden Kayacan, bir sene önce işe başladıklarında herkesin yaptıkları işin bir hayal olduğunu ve başarılamayacağını düşündüğünü dile getirdi. Kayacan, traktörün 65 beygir güce sahip olan ikinci prototipinin de tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayarak, “Üçüncü traktör 250 beygirlik devasa bir traktör olacak. Hedefimiz bu 250 beygirlik traktörü de yurt dışına satmak. Bunu tüm dünyaya satacak altyapıya ve bilgiye sahibiz.” dedi. Çiftçilerin traktörün piyasaya çıkacağı tarihi merak ettiğini anımsatan Kayacan, fabrikanın satın alındığını, ağustos ayında traktörün üretim bandından inmesini hedeflediklerini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kayacan, yerli traktör hakkındaki sözlerini şu şekilde sürdürdü

Kayacan, çiftçiler için yakıtın önemli olduğunu belirterek, “Traktörü olan çiftçilerimiz sabahtan akşama kadar arazide çalıştıkları için yaklaşık 500-600 lira gibi mazot gideri var. Hedefimiz bunu inşallah 20-30 lira arasına düşürmek.” diye konuştu. Kayseri Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin ise Kayseri’nin Türkiye’de üretilen çerezlik kabak ve ay çekirdeğinde birinci sırada yer aldığını söyledi.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu