reklamı kapat

POPÜLER

Yerli-motor- Tümosan

Yerli otomobil tanıtımı öncesinde yerli motor hakkında son bilgiler

Yarın tanıtılacak yerli otomobil öncesinde yerli motor hakkında bir açıklama geldi. TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi AŞ (TÜMOSAN) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak, üretilen yerli motorun Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını rahaklıkla karşılayacağını belirtti.

Yerli motorun gücünün 530 beygire kadar çıktığını dile getiren Albayrak, Türkiye’de yerli motor üreten tek firmanın TÜMOSAN olduğunu ifade etti. 530 beygirlik motorun ardından 750 beygir gücünde motoru da geliştirmek için çalıştıklarını söyleyen Albayrak, şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerinde yenilenmesi gereken 5 bine yakın araç gereç motoru olduğunun altını çizdi. Ar-Ge’ye büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyleyen Albayrak, zamanında TÜMOSAN’ın zarar ettiğini ancak Ar-GE yatırımından ötürü bu duruma üzülmediklerini belirtti. Türkiye’ye ve Türk Silahlı Kuvvetlerine destekten ötürü çok mutlu olduklarını dile getiren Albayrak, TÜMOSAN tarafından yüzde 98 yerlilik oranıyla geliştirilen PUSAT aracının testlerinin de devam ettiğini söyledi. Albayrak, projedeki koordinasyona bağlı olarak 12 ay içinde TÜMOSAN motorundan güç alan bir zırhlı aracın yollarda görülebileceğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirketin yıllık yerli motor kapasitesi ne kadar?

TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi AŞ (TÜMOSAN) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak, AA muhabirine, 1980’de kurulan şirketin yıllık motor kapasitesinin 100 bini bulduğunu da sözlerine ekledi. Yerli otomobil ve yerli motor hakkında yeni bilgiler geldiğinde sizlerle paylaşacağız, LOG’u takip etmeye devam edin.

İlginizi çekebilir

Honda CES 2020 projelerinden detaylar