reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’nin ilk yerli turbojet motoru KTJ-3200’den büyük başarı

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) desteğiyle Kale ARGE tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli turbojet motoru KTJ-3200, başarıyla test edildi. İlk testlerden başarı ile geçen yerli turbojet motoru, yılın sonuna kadar atış testlerini de yapacak.

KTJ-3200 turbojet motorunun testi, İstanbul Tuzla’da gerçekleştirildi. Üretilen bu turbojet motoru SOM seyir füzesi ile uçacak. Proje 2012 yılında başlamıştı, Kale Grubu ihaleyi kazanmış ve Kale ARGE çalışmalara başlamıştı. Testler ise başarılı bir şekilde tamamlandı. Yıl sonuna kadarsa atış testlerinin yapılması planlanıyor. Bundan sonraki aşama ise seri üretim ve pazarlama.

Turbojet motoruna dair konuşan Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Okyay, “Artık turbojet sorunsuz çalışmaya başladı. Motoru geliştirirken altyapı parçalarını da ürettir hale geldik. Bu durum bugüne kadar yoktu. Bundan sonraki hedefimiz insansız hava araçları ve uzun ömürlü motorlar. Bu yatırımı yaparken bunu da planladık” dedi. Turbojetin isminin KTJ 3200 olarak belirlendiğini söyleyen Okyay, “Bu alanda dünyada global oyuncu olmayı istiyor ve hedefliyoruz. Bu anlamda yurt dışına satışı ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Seri imalat siparişleri almadık henüz ancak ilk etapta 100’lerce üretim olacaktır” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de yapılacak diğer motorlara alt yapı olacak

Türkiye‘de ilk defa turbojet motor geliştirildiğini ifade eden Okyay, Türkiye’de altyapı eksikliğinden dolayı motoru geliştirirken çekirdek motorun yanı sıra elektronik kontrol ünitesi, yakıt pompası, alternatör ve ateşleyici gibi alt sistemleri de geliştirdiklerini anlattı. Okyay, “Bu motoru geliştirirken çekirdek motorun dışında alt sistemler de geliştirildi. Böyle bir kabiliyet kazanıldı. Bundan sonra Türkiye’de yapılacak olan jet motorlarının artık daha evvel alt sistemlerini yapmış bir şirketimiz, bir alt yapımız var.” dedi.

Motor 50 kg ağırlığında

Kale grubu bu motoru SOM‘dan sonra, insansız hava araçlarında, drone veya gelecekte kullanılacak uçakların motorlarını oluşturmak için kullanmayı hedefliyor. Üretilen bu motor aynı zamanda 50 kg ağırlığında.

Turbojet için bakanlıktan 25 milyon dolar olarak verilen desteğin yanında, Kale grubu da 25 milyon dolar harcadı.

İlginizi çekebilir

Lazareth’in jet motorlu uçan motosiklet modeli için heyecanlandıran video