reklamı kapat

POPÜLER

yerli fayton

Yerli otomobilin ardından şimdi de yerli elektrikli fayton tanıtıldı

Yerli otomobilin ardından şimdi de yerli elektrik fayton gün ışığına çıktı. Adalar’da kullanılması planlanan yerli elektrikli faytonu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank test etti. 15 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının sonucu olduğu belirtilen çıkan elektrikli fayton, tam dolu pille 80 kilometreye varan bir menzil vadediyor.

6-8 saatte şarj edilebileceği belirtilen fayton, İstanbul Park‘ta ortaya çıktı.  Mustafa Varank yaptığı açıklamada son zamanlarda faytonların gündemde olduğunu belirterek, “Bu firma, yerli golf araçları, elektrikli araçlar üretiyor. Aynı zamanda inovatif bir ürün olan elektrikli fayton da geliştirdi. Biz de belediye başkanlarımızı ve sayın valimizi yanımıza aldık ve bu aracı test ettik. Gerçekten memnun kaldık. Gayet güzel ve kullanışlı bir araç.” dedi.

Varank, atlı faytonların elektrikli alternatifinin bulunduğunu, hayvanlara eziyet edilmemesi bakımından elektrikli araçların kullanılması gerektiğini belirtti.

Yerli üreticilerin desteklenmesi gerektiğine işaret eden Varank, “Her ortamda yerli üretimin öneminden ve kullanımından bahsediyoruz. Ülkemizde üretilen ürünlerin yabancı ürünlere tercih edilmesini istiyoruz. Bu konuda aslında mevzuat da var. Yerli ürünlere fiyat avantajı uygulanması konusunda mevzuat şu anda zaten uygulamada.” diye söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli elektrikli fayton üreticisinden açıklama

Elektrikli faytonu üreten Referans Limited Şirketi‘nin Genel Müdürü Haluk Şahin, “Bütün araçlarımızı yerli ve milli olarak üretiyoruz. Elektrikli otobüs, klasik araçlar, fayton, kamyonet gibi trafiğe çıkabilen elektrikli araçlarımız var. Bursa’da ve Denizli’de üretim yapıyoruz. 33 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.” dedi.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu