reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil etkisi; Bilişim Vadisi altın çağını yaşıyor

Şehir trafiğinin yorgunluğunu hafifleten yerli otomobil paylaşımı

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobil ile ilgili yeni bir paylaşımda bulundu. Kısa bir eşliğindeki paylaşımda otomobilin, internet üzerinden güncellenebilir, seviye 3 ve ötesi otonom sürüş dönüşümüne uygun olarak geliştirilen altyapıya sahip olduğu belirtiliyor.

Arkadan itişli versiyonda 200 beygir güç ve 7,6 saniyelik 0-100 performansı vadeden SUV aracın 4×4 versiyonda ise 400 beygir güç ve 4,8 saniyelik 0-100 seviyesine çıkması bekleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu belirtelim.

8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Yerli otomobilde benzinli ve dizel araçlardaki gibi mekanizmalar olmadığı için bakım maliyetinin düşük olacağını söylemek mümkün. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Yerli otomobilin ismi ise önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil ne zaman satışa sunulacak?

2022 yılında yollarda görmeye başlayacağımız yerli otomobilin satış fiyatı ise henüz açıklanmadı. Gelen dedikodulara göre 200 bin -300 bin TL fiyat aralığında olmasını beklediğimiz SUV modelinin ardından 2023-2024 yılında sedan modelinin de satışa sunulması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu