reklamı kapat

POPÜLER

John Deere, CES 2022'de otonom traktör geleceğini görücüye çıkardı

John Deere, CES 2022’de sürücüsüz traktör geleceğini görücüye çıkardı

Dünyanın en büyük traktör üreticileri arasında yer alan John Deere, CES 2022’de sürücüsüz traktör konusunda önemli bir duyuru yaptı.

John Deere, tarım konusunda beklentilerin değiştiğini biliyor ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak büyük çalışmalar yapıyor. Bunların merkezinde elektrikli aktarım ve otonom yani sürücüsüz çalışma sistemleri yer alıyor. CES 2022’de spesifik olarak otonom tarafa odaklanan firma, fuarda konsept olmayan bir dönüşüm sistemi görücüye çıkardı.

Bu sistem ile firma hali hazırda ürettiği yeni nesil traktör modellerini sürücüsüz olarak görev yapabilir hale getirebiliyor. Bunun için iki ana parça üzerine kurulan sistem, çok sayıda gelişmiş kamera getiriyor ve 360 derece obje algılama gerçekleştirebiliyor. Burada ilginç ve güvenlik için önemli bir hizmet de sunuluyor. Sürücüsüz traktör bir engel görüp çalışmayı durdurursa, bu durum bir operatöre aktarılıyor. Operatör traktörün kameralarına uzaktan erişim sağlayarak sorunun ne olduğuna bakıyor ve çözüm getiriyor.

GPS temelinde hassas konum takibi yapabilen ve tarla sahibinin belirlediği sınırlar içerisinde görev yapabilen otonom traktör sistemi, operatöre ihtiyacı azaltan gelişmiş yapay zekâ sistemlerinden güç alıyor. Bu otonom sistem ile çiftçilerin kısa zamanda daha fazla iş halledebilmesine yardımcı olmak istediklerini belirten John Deere, bu sistem ile özellikle çok büyük arazi sahiplerine odaklanıyor.

Henüz hazırlanan otonom sistem için net fiyat verilmiyor ancak ticari çalışma göz önüne alındığı zaman maliyetin düşük olması beklenmiyor. Fakat böyle bir sisteme ödenecek yüksek rakam, verimi artırması ile kendisini çok kısa sürede çıkarabilir. Firmadan ileride tamamen elektrikli ve sürücü kabul etmeyen ticari traktörler de bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: Yerli otomobil tasarlayan firmadan geleceğin traktörü