reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota’dan geleceğe yönelik tam 2.8 milyar dolarlık yatırım

Otonom yani sürücüsüz otomobil sistemleri üzerinde çalışma gösteren firmalardan Toyota, bu konuda tam 2.8 milyar dolarlık bir yatırım planlıyor. Şirket bu alanda liderliği eline geçirmek istiyor.

Kendi sürücüsüz araçlarını geliştiren şirket, gelen bilgiye göre “Toyota Research Institute-Advanced Development” isimli ayrı bir şirket kuruyor. Kısaca TRI-AD olarak isimlendirilen bu şirket, Aisin Seiki ve Denso şirketlerinin de desteğini alıyor. Yaklaşık olarak 1.000 kadar çalışanın çalışma göstereceği TRI-AD, otonom araçlar için özel yazılım sistemleri geliştirecek. Sürücüsüz otomobillerin her parçasını kendisi üretmek isteyen yani başka bir yabancı firmaya bağlı kalmak istemeyen firma, bu konuda mantıklı bir adım atıyor. Daha şimdiden milyar dolarların döndüğü bu alanda bağımsız olabilmek gelecek için büyük maddi tasarruf anlamına geliyor. Tokyo’da yer alacağı belirtilen TRI-AD şirketi, TRI‘ın hali hazırda geliştiklerini bir üst seviyeye çıkartacak ve böylece diğer firmalardan bir adım öne geçilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota, sürücüsüz gelecekte de yer almaya kararlı

Toyota, CES 2018 kapsamında hatırlarsınız Toyota Research Institute (TRI) tarafından geliştirilen yeni sürücüsüz test aracını da görücüye çıkartmıştı. Lexus LS 600hL üzerine kurulan araç, Platform 3.0 olarak tanıtılıyor ve teknik olarak alanının en iyileri arasında yer alıyor. Bünyesinde kamera, radar, LIDAR ve birçok sensör yer alan otomobil, gelişmiş LIDAR birimiyle tam 200 metre mesafeyi 360 derece görebiliyor. Çevresini algılama konusunda en iyi sürücüsüz otomobil olarak lanse edilen araç, bu sayede çok daha güvenli bir sürüş vadediyor.

İlgili Video