reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı traktörü rekoru JCB

Dünyanın en hızlı traktörü rekoru kırıldı; işte o deneme [Video]

Kısa süre önce Guinness Dünya Rekorları‘na yeni bir paragraf daha açıldı. Guy Martin, özel JCB imzalı traktör ile dünyanın en hızlı traktörü rekorunu kırdı.

Televizyon dünyasının çılgın isimlerinden Guy Martin, JCB tarafından özel olarak hazırlanan bize göre harika tasarımlı JCB Fastrac traktör modeliyle dünyanın en hızlı traktörü rekorunu kırdı ve Guinness Dünya Rekorları kitabına adını bir kez daha yazdırdı. Bir kez daha diyoruz çünkü Guy Martin daha önce de iki farklı rekor kırmıştı. Son rekoru JCB Fastrac ile elde ettiği önce 166 km/s ve sonrasında 247 km/s hızlar ile hem kırmış hem de geliştirmiş oldu. Normalde 65 km/s seviyesinde çalışan Fastrac, gerçekten rekor için hazırlanan haliyle sınırlarını sonuna kadar zorlamış oldu. Peki bu araç tam olarak ne kadar güçlü? Açıklandığı kadarıyla bu traktörün altında tam 1.000 beygir güç üreten bir motor yer alıyor. 6 ileri özel bir vites kutusuna sahip traktörün, durabilmesi için arkasında bir paraşüt sistemi dahi yer alıyor. Aerodinamik olarak yüksek hıza özel olarak ciddi şekilde geliştirilen traktör, aslında rekor için tam bir yarış makinesine dönüştürülmüş durumda. Dünyanın en hızlı traktörü içerisinde bir yarış koltuğu ve “rollcage” dahi bulunuyor. Bunlar elbette güvenlik için konulmuş parçalar.

Dünyanın en hızlı traktörü rekoru JCB
Dünyanın en hızlı traktörü rekoru JCB
Dünyanın en hızlı traktörü rekoru JCB
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en hızlı traktörü rekoru neden kırıldı?

Çünkü neden olmasın. Guinness içerisinde gerçekten çok çılgın rekorlar bulunuyor. Burada bu araç için harcanan özel çaba ve emek anlamasız görünse de hiç boşa gitmiş gibi durmuyor. Rekor için hazırlanan videoyu sayfanın üstünde izleyebilirsiniz.