reklamı kapat

POPÜLER

5G teknolojislerinde liderliğe oynayan Huawei sonrası Amerika 6G açıklaması

5G teknolojisiyle liderliğe oynayan Huawei karşısındaki Amerika’nın 6G açıklaması

5G teknolojisini destekleyen akıllı telefonların yeni yeni ortaya çıktığı şu günlerde Amerika Başkanı Donald Trump, 6G açıklamasına imza attı.

Huawei, 5G teknolojileri konusunda sektörde liderliğe oynarken, henüz hala kullanıma açılamamış bu teknolojiyi “geçmeye” hazırlanan Amerika Başkanı şimdiden 6G teknolojisinin peşine düşmüş durumda. Huawei ile bu konuda oldukça keskin bir sürtüşme yaşayan ve diğer ülkelerde de Huawei imzalı 5G teknolojisinin kullanılmasını istemeyen Amerika Başkanı Donald Trump, aynı zamanda bir an önce teknolojiye kavuşmak istiyor. Samsung’un yeni 5G destekli Samsung Galaxy S10 modelinin tanıtılmasının ardından Verizon’un hala bu ağı sunacak bir desteğinin olmamasının ardından gelen bu açıklama akıllara AT&T’nin yapmaya çalıştığı kurnazlığı da hatırlattı. Hatırlarsanız haftalar önce bir başka Amerikalı operatör olan AT&T, bu teknolojisi sunmadığı halde cihazların ekranında 5GE logosunu göstermeye başlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Donald Trump’ın açıklaması

Konuyla ilgili Donald Trump’ın yaptığı açıklama ise şu şekilde: “Bir an önce 5G’yi Amerika’da istiyorum. Hatta 6G’yi istiyorum. Şu anki standartlardan çok daha güçlü, hızlı ve akıllı. Amerikalı şirketler çabalarını artırmalı ve geride kalmamalı. Bu kadar geride kalmamız için bir sebep yok.

Yapılan açıklama aynı zamanda Trump’ın, Huawei konusunda da “geride kalmışlık” hissi yaşadığını gösteriyor. Bildiğiniz gibi Huawei, teknolojisiyle bu alandaki öncü şirket olarak iddiasını ortaya koymuştu. Geçmişte yaptıkları detaylarına buradan ulaşabileceğiniz açıklamalarda Amerika’nın onları rekabetin dışına itmesinin hem teknolojinin yayılımını geciktireceği hem de kullanıcıların rekabetsiz ortam yüzünden daha fazla ücret ödemesi gerekeceğine ilişkin yorumlarda bulunmuştu. Çin’in bu alandaki dominant pozisyonundan rahatsız olan Amerika Başkanı, işleri bir an önce tersine çevirmek istiyor gibi görünüyor. Henüz ortada olmayan bir ağ çözümünü isteyen Trump’ın 6G isteği bir süre daha sonuç bulamayacak gibi. Ancak Amerikalı şirketlerin 5G çözümleri için çalışmalarını hızlandırması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Xiaomi Mi Mix 3’ün 5G’li bağlantı hızını gösteren video