reklamı kapat

POPÜLER

6G

5G teknolojisini unutun; 6G teknolojisi hızda devrim yapmaya geliyor

5G teknolojisi henüz dünyada çok az ülkede kullanımdayken 6G teknolojisiyle ilgili bilgile gelmeye başladı. Yaklaşık bir yıl önce, ABD Başkanı Donald Trump, “5G ve hatta 6G teknolojisinin ABD’de mümkün olan en kısa sürede gelmesi konusunda çalışıldığını dile getirmişti.

Advertisement

Şu anda, 6G teknolojisi ile ilgili herhangi bir tartışma sadece olası standartlarla ilgilidir. Hindustan Times‘a göre Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, 6G teknolojisinde bazı hazırlık çalışmaları yapıyor. Söylenenlere göre, yeni teknoloji indirme veri hızları 1.000GB /saniy veya 8.000Gbps’ye eşdeğer olan 1TBps‘ye ulaşabilir.

Bu, 5G ile elde edilebilecek veri hızının 8.000 katıdır. Bu elbette teorik, ancak 5G’nin dünyaya yeni teknolojiler ve endüstriler getirmesini beklediğimiz gibi, yeni teknoloji de aynı şeyi yapacaktır. Örneğin, Sidney Üniversitesi‘nde profesör olan Dr.Mahyar Shirvanimoghaddam, yeni teknoloji sayesinde “beynimiz aracılığıyla cihazların kullanabileceğini” söylüyor.

Daha önce ortaya çıkan haberlerde teknolojinin 2030 yılında kullanıma sunulacağı belirtilmişti. Yurt dışında 2030 tarihinde belli ülkelerde kullanıma sunulacağı açıklanan teknolojinin internet açısından devrim yaratması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

6G teknolojisiyle yüksek çözünürlükteki videoları indirmek çok kısa sürede olacak

6K teknolojisinin kullanıma sunulmasıyla birlikte 4K ve hatta 8K çözünürlükteki videoları kısa sürelerde mobil cihazlarına indirebileceğiz. Bilgisayarlarda ve oyun konsollarında oyun oynayan kullanıcıların da bu teknolojinin nimetlerinden faydalanacağını söylemek mümkün.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtımı