reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone 5G logosu

iPhone modellerinde beliren “sahte 5G” logosu

Apple henüz 5G iPhone modellerini satışa çıkarmadı. 5G standartlarını destekleyen modellerin çıkışına yönelik net bir tarih de yok. Ancak bu operatör şirketi AT&T’yi engellememiş gibi görünüyor.

5G standartlarına geçişle beraber markaların da bu standartları destekleyen modelleri yavaş yavaş kendini gösterecek, hatta gösteriyor. Apple da bu stadartları destekleyen iPhone modelleriyle kullanıcılarla buluşacak. Ancak halihazırda firmanın 5G iPhone modeli bulunmuyor. Amerika’nın popüler operatörlerinden AT&T ise iOS 12.2 betasıyla beraber hayli yanıltıcı bir 5GE logosunu kullanıcıların ekranına yansıtmaya başladı bile. Mevcut iPhone’ların bu standartları desteklememesinin yanı sıra mevcut koşullarda AT&T’nin de 5G’yi henüz kullanıma sunmadığını da belirtelim. Peki o zaman nedir bu 5GE?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Yeni standartlara ilk adım”

E’nin Evolution (Evrim) kelimesi yerine kullanıldığı kaydediyor. AT&T’nin açıklamasına göre 5GE teoride 400 MB/s kablosuz hıza yetişebiliyor. Bu hız da 5G’nin veri hızına erişebilen bir değer değil elbette. LTE ile aynı diyebiliriz. Operatör 5GE’nin 400’ün üzerinde pazarda halihazırda kullanıma sunulduğunu kaydediyor. Yapılan resmi açıklamada “iPhone ve iPad kullanıcıları bugünden itibaren cihazlarında 5G Evolution logosunu görüntüleyebilir. Bu logo müşterilere, bulundukları bölgede bu yeni deneyimi yaşayabilme ihtimalleri olduğunu belirtiyor.” deniliyor. Söz konusu logonun şimdilik yeni nesil iPhone modellerinin iOS 12.2 betasında görüldüğü kaydedilirken çeşitli Android cihazlarda da görülebileceği kaydediliyor.

Ancak yazının başında da belirttiğimiz gibi, Apple iPhone’lara sihirli bir şekilde 5G’yi dahil etmiş değil. İleride benzer eylemlerin farklı operatörlerden görülme ihtimaline karşı bu bilginin altını yeniden çizelim. Apple’ın tam anlamıyla 5G’yi destekleyen iPhone’larını 2020’nin başlarına doğru çıkarması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Yeni nesil iPhone’ların tanıtımı