reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Kanada’ya pahalıya patlayacak Huawei hamlesi

Geçtiğimiz günlerde Huawei CFO’sunu tutuklayan Kanada, 5G mobil ağ ekipmanlarından Huawei’yi kaldırması durumunda dudak uçuklatan zarara uğrayabilir.

5G teknolojileri konusunda pazarın lider isimlerinden biri olan Huawei, bu alandaki ekipmanlarının dağıtımına başladı. Pek çok ülkede çoktan çalışmalara başlamış olan Çinli üretici, şimdilerde Amerika ve beraberinde Kanada ile yaşadığı krizle gündemde. Kanada’nın firmanın CFO’sunu tutuklamasının ardından Çinli üreticinin 5G mobil ağ ekipmanlarını yasaklayıp yasaklamayacağı merak ediliyordu. Görünen o ki Kanada böyle bir karar alırsa, telekom şirketlerinin yaşayacağı zarar dudak uçuklatacak boyutlarda. Kanada’daki Telus Corp. ve BCE Inc. böyle bir yasak durumunda en az 1 milyar dolarlık devasa bir maliyetle yüzleşmek zorunda kalabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yasaklama durumunda en az 1 milyar dolarlık maliyet ortaya çıkıyor

Bildiğiniz gibi tutuklama Kanada’da gerçekleşse de ülke henüz Çinli üreticinin teknolojisini yasaklama konusunda bir adım atmış değil. Ancak Kanada’daki BCE, Telus ve biraz daha küçük bir şirket olan Rogers Communications Inc. ağlarında Huawei ekipmanları kullanıyor. Globe and Mail‘de yayınlanan habere göre Telus için böyle bir yasaklama 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arası bir maliyet çıkarabilir. Sektöre yakın başka bir isim BCE için bu zararın yüz milyonlarca dolara mal olacağını belirtiyor. İki şirketin toplam zararının 1 milyar doların üstünde olacağı söyleniyor.

Huawei’nin teknolojilerinin yasaklanması durumunda bu iki şirketin on binlerce çekim noktasında ekipmanlardan kurtulması ve yerini yenileriyle değiştirmesi gerekiyor. BCE ve Telus Amerikan milli güvenlik yetkililerinden böyle bir talep gelip gelmediği konusunda açıklama yapmazken Rogers Communications kendileriyle iletişime geçilmediğini kaydetti.