reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Qualcomm’dan Apple yasağı ile ilgili resmi açıklama

Dün yayınladığımız Qualcomm ve Apple arasındaki patent savaşının sonucuna ilişkin, Qualcomm ayrıca resmi bir açıklama da paylaştı.

Apple ve Qualcomm arasında bir süredir devam eden patent savaşı Apple için şok edici bir şekilde sonuçlanmış durumda. Bildiğiniz gibi iki büyük firma arasındaki gerginlik iPhone üreticisinin iOS işletim sistemiyle Qualcomm’un bazı patentlerini ihlal ettiği iddiasıyla alevlenmişti. Çin’de geçerli olan bu patentlerin ihlali konusunda Çin mahkemelerine giden Qualcomm, iPhone satışlarının yasaklanması ve bir Apple yasağı getirilmesi için mahkemeye başvurmuştu. Söz konusu ihlal edilen iki patent, fotoğrafları ayarlama ve yeniden düzenleme ile uygulamalar arasında dokunmatik ekran sayesinde gezinme üzerineydi. Bu da iPhone üreticisinin iPhone 6s’ten başlayarak iPhone X’a tüm modellerini kapsıyor. Mahkeme ise geçtiğimiz gün sonuçlandı. Çin mahkemeleri pek çok iPhone modelinin ithalatına, satışına ve satış tekliflerine yasak koydu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm’un Apple yasağı konusundaki resmi açıklaması

Çin’deki Fuzhou Mahkemesi, patentleri Qualcomm’da bulunan firmanın iki ürününün kullanıldığı iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin ithalini ve satışını durdurulması yönündeki kararını açıkladı. Apple’ın akıllı telefonlarında kullandığı Qualcomm patenli ürünler daha önce de SIPO ve Çin Patent Enstitüsü tarafından geçerli bulunmuştu.

Qualcomm’un Başkan Yardımcısı ve şirketin baş avukatı olan Don Rosenberg’ün konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde: “Müşterilerimizle ilişkilerimize çok değer veriyoruz ve yardım için nadiren mahkemelere başvuruyoruz. Ama aynı zamanda fikri mülkiyet haklarının korunmasına dair de değişmez bir inancımız var. Apple karşılığını vermeyi reddederek, bizim fikri mülkiyetimizden faydalanmayı sürdürüyor. Bu mahkeme kararları Qualcomm’un muazzam patent portfoyünün önemli bir tasdikidir.

İlgili video

Yeni nesil iPhone modelleri