reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Supreme anlaşması

Samsung’un şaşkınlık yaratan “çakma Supreme” iş birliği

Samsung çok konuşulacak bir iş birliğine imza attı. Firmanın “Supreme” ile duyurduğu iş birliğindeki Supreme ise orijinal markanın “çakması” çıktı.

Samsung, Galaxy A8s modelini Çin’de düzenlenen bir tanıtımda kullanıcıların beğenisine sundu. Ancak gecenin yıldızı ne yazık ki Galaxy A8s olmadı. Koreli üretici aynı gece heyecan verici bir iş birliğine imza attıklarını da açıkladı. Samsung, ikonik Supreme markasıyla anlaşmasını müjdeledi. Hatta etkinlikte Supreme’den gelen yetkililer de sahnedeki yerini adı. Hatta ikonik moda markasının önümüzdeki yıl büyük bir mağaza ile Çin pazarına giriş yapılacağı açıklandı. Ancak bu gösteride “küçük” bir sorun vardı. Çünkü Samsung’un el sıkışıp iş birliği yaptığı Supreme, gerçek Supreme değildi. 2018’i kapatırken yılın olayı olmaya aday bu durumda Koreli üretici orijinal Supreme’in “legal” çakmasıyla iş birliği yaptığını duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Markanın geçmişi

Durumu kısaca açıklamak gerekirse kırmızı göz alıcı logosu ile Louis Vuitton, Jordan Brand gibi markalarla anlaşma yaparak üst segment ürünler satan firma esasen Amerikan markası. Moda dünyasında büyük bir etkisi olan firmanın ürünlerini bir bakışta tanımak devasa logoları sayesinde mümkün oluyor.

Samsung’un anlaşama yaptığı firma ise Supreme Italia. Italia firması da orijinal firmanın “sahtesi” konumunda. Firmanın logosu ile ürünler üretip satıyor. Hatta gördüğünüz gibi işi o kadar büyütmüşler ki çakma firma ile gerçek anlaşma sağlanmış, üstüne bir de Çin’de mağaza açılıyor! Orijinal markanın Italia’ya dokunamamasının sebebi ise İtalyan kanunlarındaki boşluklar. Italia versiyonu, yasal boşluklardan yararlanıyor anlayacağınız. Geçmişte iki firma davalık olmuş ve Italia bu işten sıyrılmıştı. Yani çakma ama “legal çakma“. Samsung’un onlarla anlaşma yapması ise bambaşka bir soru işareti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung ve orijinal markadan açıklama

İşler bu noktada daha komik bir hal alıyor çünkü Samsung’un Çin’deki dijital pazarlama müdürünün yaptığı açıklama şu şekilde: “Biz Supreme Italia ile iş birliği yapıyoruz Supreme NYC ile değil. NYC’nin Çin’de herhangi bir satış ya da pazarlama izni bulunmuyor. Ancak Supreme Italia Japonya hariç Asya Pasifik bölgesinde satış ve pazarlama yetkisine sahip.” Yani Samsung bu anlaşmayı yaparken aslında “legal çakma” olan marka ile anlaşma yaptığını bildiğini belirtiyor.

Orijinal markanın açıklaması ise şöyle: “Markamız Samsung ile ne çalışıyor ne de Beijing’de bir mağaza açma hazırlığında. Mercedes-Benz gösterisinde de yokuz. Bu iddialar tamamen yalan ve sahte bir organizasyon tarafından yayılıyor.

Samsung’un bir başka firmanın “kopyası” bir firmayla anlaşmaya varmış olması gerçekten düşündürücü bir hamle. Bu olaylardan sonra iş birliğinin nasıl ilerleyeceği de ayrı bir merak konusu.

İlginizi çekebilir

Galaxy A9 modelinin tanıtımı