reklamı kapat

POPÜLER

Samsung ve çakma Supreme anlaşması

Samsung’un hüsranla biten “çakma” Supreme macerası

2018’in en çok ses getiren iş birliklerinden biri Samsung ve “çakma” Supreme tarafından gelmişti. Koreli üretici orijinal markanın taklit versiyonuyla anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Görünen o ki işler değişti.

Samsung, 2018’in bitimine doğru Çin’de gerçekleşen Galaxy A8s tanıtımında Supreme ile iş birliğine gittiklerini duyurarak büyük bir şaşkınlığa sebep olmuştu. Çünkü bu iş birliğinden Supreme’in haberi yoktu. Bunun sebebi ise, Koreli üreticinin orijinal Supreme’in taklit ürünlerini üreten Supreme Italia firmasıyla anlaşma yapmış olmasıydı. Firmanın göz alıcı kırmızı logosunu olduğu gibi alıp kullanan Supreme Italia, geçmişte orijinal markanın açtığı davaya rağmen varlığını sürdürebiliyor. Bunun sebebi ise İtalyan kanunlarındaki boşluklar. Yani karşımıza “legal çakma” bir marka bulunuyor. Bu olay duyulduktan sonra orijinal markanın böyle bir anlaşma olmadığına ilişkin açıklamasının ardından Samsung’un Çin’deki dijital pazarlama müdürü kararlı olduklarını belirten bir açıklamaya imza atmıştı. Yapılan açıklamada “Biz Supreme Italia ile iş birliği yapıyoruz NYC ile değil. NYC’nin Çin’de herhangi bir satış ya da pazarlama izni bulunmuyor. Ancak Supreme Italia Japonya hariç Asya Pasifik bölgesinde satış ve pazarlama yetkisine sahip.” denilerek aslında taklit marka ile anlaşmaya varıldığının bilincinde olduklarını itiraf etmişlerdi. Şimdi ise işler değişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anlaşma iptal, açıklama yok

Şirket Weibo üzerinden yaptığı açıklamada Galaxy A8s lansmanında duyurdukları iş birliğinin iptal edildiğini açıkladı. Söz konusu anlaşmanın iptaline ilişkin ise resmi bir sebep sunulmuş değil. Taklit bir marka ile anlaşma yaptığı için çok tepki çeken Samsung’un bu kararı gözden geçirerek mecburi adım atmak zorunda kalmış olabileceği düşünülüyor.

İlginizi çekebilir

Firmanın katlanabilir akıllı telefonunu da gösteren tanıtım