reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Watch Active

Samsung’a 100 milyon dolarlık akıllı saat davası

Samsung Galaxy Watch Active tanıtımı ardından Koreli üretici ilginç bir dava ile karşı karşıya. Davayı açan taraf ise bir başka saat üreticisi Swatch.

MWC 2019 öncesi akıllı saati Samsung Galaxy Watch Active modelini tanıtan Koreli üretici, akıllı saat arayüzleri yüzünden davalık oluyor. Görünen o ki şirketin üçüncü parti geliştiricileri indirilebilir saat arayüzlerinin tasarımında İsviçreli saat üreticisi Swatch tasarımlarından “esinlenmiş”. Geçtiğimiz cuma günü 100 milyon dolarlık bir dava oluşturan Swatch, dava dosyası içinde taklit edildiği iddia edilen saat arayüzlerini de yerleştiriyor. Bu arayüzler Samsung Gear Sport, Gear S3 Classic ve Frontier modelleri için satın alınabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

30’un üzerinde arayüz tespiti

Swatch’un iddiasına göre Samsung’un sunduğu 30’un üzerinde arayüz ya kendi arayüzleriyle birebir ya da neredeyse birebir şekilde tasarlanmış. Dava metninde Swatch Koreli üreticiyi haksız rekabetle suçlarken, bu şekilde fazlasıyla benzer tasarımların tüketiciyi yanılttığını ve Samsung’la Swatch arasında bir iş birliği varmış gibi gösterdiğini de kaydediyor.

Samsung’un Galaxy App’i üzerinden indirilebilen bu arayüzler ise haberin başıda da dediğimiz gibi üçüncü parti geliştiriciler tarafından üretilmiş durumda. Ancak Koreli üretici arayüz satışlarından elbette komisyon alıyor. İsviçreli saat üreticisi Samsung’la geçtiğimiz aralık ayında irtibata geçtiğini de belirtiyor. Fazlasıyla benzer saat arayüzlerinin Koreli üreticiye gönderildiği ve üreticinin de iddialara göre bunları mağazadan kaldırdığı belirtiliyor. Ancak Swatch bununla yetinmemiş. Samsung’un kopyalama suçunu kabul etmediği kaydedilirken tüm Galaxy App mağazasını da benzer modeller için araştırmaya almayı reddettiği iddialar arasında. Samsung’un ilk hamlesine karşın benzer arayüzlerin mağazada belirmeye devam edildiği de yine Swatch tarafından belirtilen detaylardan.

İlginizi çekebilir

Samsung Galaxy Watch Active tanıtımı