reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone Almanya Qualcomm yasak

Apple’dan dikkat çeken iPhone satış hamlesi

Qualcomm ile Apple arasındaki iPhone yasağı geçtiğimiz ay Almanya’ya da sıçramıştı. İşte bu konuda önemli bir gelişme daha yaşandı.

Biliyorsunuz Qualcomm kısa süre önce Çin pazarında Apple’a karşı önemli bir zafer elde etmişti. Çin mahkemesi, Apple’ın iPhone modellerinde yaptığı patent ihlalleri konusunda Qualcomm‘u haklı buldu. Bu karar sonucunda Apple’ın Çin’deki iPhone 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve X  modellerinin satışlarını durdurması gerekiyordu. Bu durdurma kararından iOS 12.1.2 ile yaptığı yazılımsal değişikliklerle kaçan Apple, aynı şeyi Almanya’da gerçekleştiremedi. Alman mahkemesi, belirli iPhone modellerinde kullanılan modem çiplerinin Qualcomm’un “envelope tracking” isimli bir özelliğiyle alakalı patentleri ihlal ettiğine karar verdi. Bu kararı temyize götürmeyi planlıyor denilen firma, ilginç bir adım atarak  iPhone 7, 7 Plus, 8 ve 8 Plus modellerini tamamen satıştan kaldırdı. Hem internet sitesinden hem de Almanya’da yer alan 15 resmi mağazadan çıkartılan telefonlar, firmanın zaten düşük seyreden satışları için hiç de iyi görünmüyor. Biliyorsunuz X ve sonrasında çıkan modeller çok pahalı olduğu için halen 7 ve 8 ailesi kullanıcılar arasında büyük talep görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ve Qualcomm arasındaki iPhone yasağı kolay kolay kapanmayacak

Son dönemde yaşanan gelişmeleri ışığında gelirleri ciddi şekilde düşen teknoloji devi Apple, Qualcomm’dan kolay kolay kurtulabilecek gibi durmuyor. Konunun başka ülkelere de sıçrayacağı tahmin edilirken, iki firma da yaptığı resmi açıklamalar ile kendisini haklı çıkarıyor. Patent konularında dev isimlerin savaşları gerçekten büyük sonuçlar doğuruyor. Konu hakkındaki gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir

Samsung’dan dikkat çeken yeni monitör