reklamı kapat

POPÜLER

Apple Qualcomm iPhone yasağı

Çin’den sonra Almanya; Apple’ın iPhone yasağı büyüyor!

Qualcomm ile Apple arasındaki iPhone yasağı olayı Almanya’ya da sıçradı. Olay farklı ülkelere yayılarak çok büyük bir hal alacak gibi görünüyor.

Qualcomm, Apple’ın peşini bırakmıyor. Biliyorsunuz şirket kısa süre önce Çin pazarında Apple’a karşı önemli bir zafer elde etti. Tarihi bir karar açıklayan Çin mahkemesi, Apple’ın iPhone modellerinde yaptığı patent ihlalleri konusunda Qualcomm‘u haklı buldu. Bu karar sonucunda Apple’ın Çin’deki iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, ve iPhone X satışlarını durdurması gerekiyor. Bu durdurma kararından iOS 12.1.2 ile yaptığı yazılımsal değişikliklerle kaçmaya çalışan Apple, bu sefer Almanya‘da benzer bir darbe almış durumda. Kısa süre önce açıklandığı kadarıyla Alman mahkemesi, belirli iPhone modellerinde kullanılan modem çiplerinin Qualcomm’un “envelope tracking” isimli bir özelliğiyle alakalı patentleri ihlal ettiğine karar verdi. Bunun arkasında Çin’de olduğu gibi bir satış yasağı yer alıyor. Ancak bu durum şimdilik geçerli değil. Çünkü teknoloji devi verilen kararı temyize götürmeyi planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ve Qualcomm arasındaki iPhone yasağı konusunda yeni açıklamalar var

Bu olayın ardından teknoloji devi, kendi mağazalarındaki iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus satışlarını durdurmuş durumda. Diğer modellerin satışına ise devam eden Apple, yukarıdaki modellerin artık sadece Almanya’daki diğer satış kanallarından alınabileceğini belirtiyor. Firma ayrıca yaptığı açıklamada Qualcomm’un eylemlerini “şirketler arasındaki gerçek sorunlardan uzaklaşmak için çaresiz bir girişim” olarak nitelendiriyor. Dev isim Qualcomm’un taktiklerinin hem yeniliklere hem de tüketicilere “zarar verdiğini” söylüyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yeni arayüz yapısı One UI