reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone Qualcomm yasak Çin

Apple’ın başını ağrıtan büyük iPhone yasağı için yeni açıklama

Qualcomm ile Apple arasındaki Çin merkezli iPhone savaşında yeni bir açıklama daha yapıldı. Süreç bu şekilde uzayıp gidecek gibi görünüyor.

Qualcomm, biliyorsunuz Çin pazarında Apple’a karşı önemli bir zafer elde etti. Kısa süre önce bir karar açıklayan Çin mahkemesi, Apple’ın iPhone modellerinde yaptığı patent ihlalleri konusunda Qualcomm‘u haklı buldu. Bu karar sonucunda Apple’ın Çin’deki iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, ve iPhone X satışlarını durdurması gerekiyor. Ancak iPhone satışı karara rağmen aktif olarak devam ediyor. Yayımladığı yazılım güncellemesiyle (iOS 12.1.2) iki farklı patent ihlaline konu olan özelliği ortadan kaldıran Apple, yaptığı bu hamleye rağmen Qualcomm‘u tatmin etmiyor. Çünkü dev işlemci üreticisi kararlı şekilde telefonların tamamen satıştan kaldırılmasını istiyor. Bu patent ihlalleri nedeniyle çok büyük para kaybettiğini belirten firma, teknoloji devini sıkıştırmaya devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ve Qualcomm savaşı uzun süredir devam ediyor

Konu hakkında bir açıklama daha yapan Apple, böyle bir yasağın kendilerini her gün için milyonlarca dolar zarara sokacağını belirtiliyor. Bunun Çin hükümetini de etkileyeceğini belirten firma, 5 milyondan fazla insanın işinden olabileceğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yeni arayüz yapısı One UI