reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’nin giderek büyüyen 5G krizi

Geçtiğimiz günlerde müttefiklerini Huawei konusunda uyaran Amerika’nın ardından şimdi de Yeni Zelanda’nın aldığı kararla firmanın 5G mobil ağ kitleri yasaklandı.

Advertisement

Dünya çapında bir numaralı Android telefon üreticisi olmak için çalışmalarını sürdüren Huawei, aynı zamanda 5G teknoloji konusunda da ağ çözümlerini pazarlamaya başladı. Ancak Amerika, firma için zorluk çıkarmaya devam ediyor. Çinli üretici ve Amerika arasındaki gerilim durmak bilmezken, son olarak Amerika’nın müttefiklerini Huawei konusunda uyarmasıyla ortam iyice gerilmişti. Şimdi ise Yeni Zelanda aldığı kararla Çinli üreticiyi şaşırtıyor. Yeni Zelanda’nın güvenlik servisi Çinli üreticinin 5G servisi için geliştirilen ekipmanlarının kullanılmayacağını açıkladı. Kararın arkasında ise “ülke güvenliği” bahanesi yatıyor. Çinli üretici, ağ ekipmanlarını Avrupa’nın dört bir yanına göndermeye başlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çinli Üretici Yeni Zelanda ile görüşmeye hazırlanıyor

Huawei’nin yaptığı açıklamaya göre firmaya resmi bir bildiri gitmiş değil. Bu sebeple Yeni Zelanda hükümeti ile acil bir toplantı arayışına giren firma, krizi çözmeye çalışıyor. Firmanın Yeni Zelanda Başkan Yardımcısı Andrew Bowater firmanın her türlü endişe ve sorunla ilgili açıklama yaparak durumu çözebileceğini belirtiyor. Batılı ülkelerin Çin Hükümeti’nin Çinli telekomünikasyon firmalarıyla casusluk yaptığına olan inancı giderek artarken, Huawei geçmişte de hükümetle şirketin herhangi bir bağı olmadığını açıklamıştı.

Huawei, 2005’ten bu yana Yeni Zelanda’da bulunuyor. Ülkenin 4G ağ ekipmanlarını sağlayan Çinli üretici bu yıl Spark şirketi ile beraber 5G teknolojilerini test ediyordu. Bowater yaptığı açıklamada firmanın hükümetle ve endüstrinin diğer oyuncularıyla samimiyetle çalıştığını kaydediyor.

İlginizi çekebilir

Mate 20 serisinin tanıtımı