reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HarmonyOS

Huawei HarmonyOS tam olarak duyuruldu; işte yeni dönem

Huawei, bugün düzenlediği etkinlik kapsamında Huawei HarmonyOS için gerçek çıkış lansmanını yaptı. İşletim sistemi iddialı geliyor.

Huawei biliyorsunuz halen ABD ambargosu altında yer alıyor. Firma bu yüzden Android için Google’dan lisans alamıyor. Bundan dolayı da dev isim bir gelecek adımı attı ve kendi işletim sistemini hazırladı.

Uzun süredir testleri yapılan Huawei HarmonyOS, artık tam olarak çıkışa hazır ve gerçekten büyük bir gelecek vadediyor.

Huawei’nin kendi işletim sistemi çok büyüyen App Gallery uygulama marketi üzerine kuruluyor. Bu market içerisinde şu an Türkiye’deki tüm bankaların uygulamaları dahi yer alıyor.

HarmonyOS’un temelinde tüm cihazlarda tek bir işletim sistemi kullanımını yer alıyor. Sistem gerçekten birçok alanda / üründe aktif olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.

Yani Huawei kendi işletim sistemini, Apple gibi kendi ürünleri ile kısıtlamıyor. Sistem isteyen herkese açılmış durumda. Bu da kullanımı ciddi olarak artıracak gibi görünüyor. Şu an HarmoyOS’lu bir buzdolabı dahi gösteriliyor.

Huawei yetkililerinden yapılan açıklamaya göre HarmonyOS, tek bir kod yapısı ile telefon, televizyon, tablet ve saat gibi pek çok üründe kullanılabilir geliştirmelere zemin hazırlayor.

HarmonyOS’un temelinde yer alan Distributed Application Framework ile tek bir kod yapısı tüm cihazlara uygun uygulama geliştirme kapılarını açıyor. Bu geliştiriciler için büyük bir kolaylık anlamına geliyor.

Arayüzü Android tarafından çok farklı olmayan ve bu da kullanıcı alışkanları göz önüne alındığı zaman mantıklı olan işletim sistemi, tüm bağlı akıllı cihazların tek bir ekrandan yönetilmesini sağlayacak Kontrol Paneli ve Super Device özelliğiyle geliyor.

Huawei’nin açıklamasına göre HarmonyOS Connect ile evdeki cihazlara erişim tek bir cihaz üzerinden yapılabilecek. Burada dokun kullan tarzı bir deneyim getirilecek. Böylelikle her cihaz için uygulama kurma dönemine sona erecek.

Huawei’nin Windows 10 bilgisayarları ile olan bağı da çok güçlü olan işletim sistemi, MeeTime ile telefonda başladığınız görüntülü görüşmeyi tek bir dokunuş ile televizyonda devam etmenize imkan tanıyacak.

Genel olarak merkezine ortak kullanım entegrasyonunu ve akıllı yaşamı alan HarmonyOS, burada yazmakla bitmeyecek çok daha çok fazla detayı bünyesinde barındırıyor ve “tamamlanmış” Huawei ekosistemine gerçekten sağlam bir temel oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HarmonyOS herkese açık bir işletim sistemi

Duyduğumuz kadarıyla bu işletim sistemine sahip Çin merkezli firmalardan akıllı telefonlar da gelecek. Aynı zamanda yukarıda da dediğimiz gibi başka alanlardaki firmalar da akıllı ev ürünleri için bu işletim sistemini kullanabilecek.

Huawei, kendi işletim sistemi HarmonyOS ile olası ambargolardan etkilenmeyecek yeni bir dönem kuruyor. Kendi ekosistemini uzun süre önce oluşturan şirket, artık bu ekosistemin temeline kendi işletim sistemini kuruyor.

Bu da elbette Huawei’nin geleceği için büyük bir önem arz ediyor. HarmonyOS’un özellikle Çin pazarında devasa bir hale geleceği açık şekilde görülüyor. İşletim sisteminin global performansını ise zaman gösterecek.

Burada tekrardan HarmonyOS’un Android ile çıkmış bazı eski Huawei telefonlar geleceğini de aktaralım. Bu süreç Türkiye’de de olacak ancak henüz resmi bir veri verilmiş değil.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda uçabilen güvenlik kamerası, evet uçabilen!