reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Gelecek Huawei telefonlar için ortaya çıkan çift işletim sistemi detayı

ABD ambargosu nedeniyle Android lisansı alamayan Huawei, geleceği için kendi işletim sistemi HarmonyOS‘u geliştiriyor. İşte bu sürüm odağında ilginç bir plan yapılıyor.

Huawei, kendi geliştirdiği işletim sistemi HarmonyOS ile yeni bir dönem başlatıyor. Şimdilik televizyonlarda kendisine yer bulan işletim sistemi, ilerleyen dönem için iOS ve Android karşısına konumlandırılıyor. Firma ortaya çıktığı kadarıyla HarmonyOS tam olarak oturana kadar gelecek telefonlarında çiftli bir yapı benimsemeyi düşünüyor. Yani Huawei’nin gelecek modellerine hem Android işletim sistemi hem de HarmonyOS’u aynı anda yükleyebileceği söyleniyor. Aynı anda çalışabilecek de denilen sürümler, kişilere her iki platformun da esnekliğini sunacak gibi duruyor. Bu gerçekten ilginç görünüyor ve şu an başka bir firma tarafından mobil dünyada sanıyoruz sunulmuyor. Henüz tam detayların gelmediği bu çiftli yapı, HarmonyOS‘u daha çok öne çıkaracak izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HarmonyOS için acele etmiyor

Ren Zhengfei hatırlarsınız kısa süre önce sürüm hakkında bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamada Zhengfei, HarmonyOS‘un iOS ve Android karşısında en az 2 hatta 3 yıla ihtiyacı olduğunu aktardı. Zhengfei bu konuda daha önce de benzer bir açıklama yapmıştı. Önemli isim kendi geliştirdikleri HarmonyOS işletim sisteminin halen telefonlar için hazır olmadığını belirtmişti. Sistemin telefonlara gelmesi için bir uygulama ekosistemine ihtiyacı bulunuyor ve bunun da ancak bir kaç yıl içerisinde kurulabileceği aktarılıyor. Kısa sürede sağlam bir ekosistem kurmanın imkansız olduğunu aktaran Zhengfei, bu açıdan şu aşamada Android kullanmaya devam etmek istediklerini belirtiyor. Ancak çiftli kullanım

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin çok dikkat çeken yeni modeli Mi Mix Alpha