reklamı kapat

POPÜLER

Samsung ve Google karşılıklı patent kullanım anlaşması imzaladı

Teknoloji dünyasındaki patent davalarının olmazsa olmaz şirketi Samsung‘dan bu defa çok farklı bir hamle geldi. Samsung ve Google, küresel patent lisans anlaşması imzaladıklarını duyurdu.

Anlaşma ile her iki firma, birbirlerinin şu anda sahip oldukları ve gelecek 10 yılda sahip olacakları küresel patent haklarını karşılıklı olarak kullanma hakkına sahip olacak. Anlaşmanın finansal detayları ve sınırları henüz kesinleştirilmemiş olmakla birlikte, firmalardan mevcut ve gelecekteki projelere yönelik araştırma geliştirme süreçlerinde derin işbirliğine katkı sağlanacağı yönünde açıklamalar geldi.

Bilindiği üzere hem Samsung’un hem de Google’ın devam eden patent davaları bulunuyor. Samsung’un patent davaları ile adeta kabusu haline gelen Apple ile devam eden mahkemeleri bulunurken Google’ın da Apple ve Microsoft tarafından desteklenen Rockstar Konsorsiyumu’nun, Android işletim sisteminden dolayı açtığı ve devam eden davası bulunuyor. Üstelik Rockstar davasında hem Samsung hem de Google suçlamalara maruz kalan safta yer alıyor.

Her iki firma da bu anlaşma ile, sektörde birbirleriyle savaşmak yerine inovasyona odaklanabileceklerini belirtiyor. Samsung ile Google, uzun süredir oldukça yakın ilişki içinde çalışıyordu. Samsung, Google’ın Android işletim sistemine sahip telefon ve tabletler arasında en çok satışa sahip olan firma olarak dikkat çekiyor.

YORUMLAR