reklamı kapat

POPÜLER

Güney Kore 5G internet ile bir saniyede film indirecek

Ülkenin bilim bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, halihazırda kullanımda olan 4G bağlantıya göre bin kat daha hızlı olan 5G teknolojisine geçiş altı yıl içerisinde gerçekleşecek. Bakanlığın tahminlerine göre, ilgili sektörlerin 2020-2026 yılları arasında 5G destekli cihazlar ve altyapı ekipmanları satışından 331 milyar dolarlık  gelir elde etmesi bekleniyor.

Bakanlığın planları dahilinde SK Telecom, Korea Telecom gibi operatörlerin yanı sıra Samsung ve LG gibi telefon üreticileri ile işbirliği içerisinde çalışmak yer alıyor. Bakanlığın hedefleri arasında 2020 yılına gelindiğine dünya altyapı ekipmanları pazarının  yüzde 20’sine hakim olmak gibi büyük hedefler bulunuyor. Ülke, şu anda altyapı pazarında yüzde 4,4’lük bir paya sahip. Güney Kore’de yaklaşık 50 milyon kişi akıllı telefon kullanıyor ve 18-24 yaş arası gençlerde bu oran yüzde 97 seviyesinde. 2018 kış olimpiyatlarında tam testlerine başlanacak olan 5G teknolojisini Samsung geçtiğimiz yıl test etmiş ve saniyede bir gigabit indirme hızıyla iki kilometre mesafeden veri alışverişi gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

Amerika ve Avrupa’dan çeşitli ülkelerin yanı sıra Çin 5G teknolojisine geçmek için yoğun çaba harcıyor. Çinli Huawei, 5G teknolojisine 2020 yılında geçiş yapmayı planladığını daha önce duyurmuştu. Farklı ülkeler 5G teknolojisine geçmek üzere çalışmalar yapadursun, Türkiye’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı geçtiğimiz yıl ekim ayında Türkiye’nin 2014 yılı sonunda 4G teknolojisine geçiş yapacağı müjdesini vermişti.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Güney Kore 5G internet ile bir saniyede film indirecek” için bir cevap

  1. sansa dedi ki:

    biz daha 4 g ye geçemedikvbu ne hız