reklamı kapat

POPÜLER

5G

Ericsson 4G’den 50 kat hızlı 5G denemelerine başladı

Japonya, Güney Kore ve Çin gibi ülkelerin 5G teknolojisine geçiş için büyük yatırımlar yaparak giriştiği hazırlıkları bir süredir ilgiyle takip ediyoruz. Samsung ve Huawei gibi doğulu teknoloji devlerine şimdi İsveçli Ericsson da katıldı. Yapılan açıklamaya göre Ericsson saniyede 5 gigabit’e kadar çıkan hızlarda veri akışı sağlayan 5G teknolojisini test etmeye başladı. Deneme çalışmalarıyla birlikte Ericsson ağ kullanımına ilişkin çeşitli veri ve öngörüleri de paylaştı.

Ericsson’ın öngörülerine göre, 2019 yılı itibarıyla ABD ve Kanada’daki mobil paketlerin yüzde 85’i 4G olacak. 5G’ye hazırlık yapan ülkeler arasında en yüksek 4G kullanım yoğunluğuna sahip ülke ise yüzde 50 ile Güney Kore. Aslında bu ülkelerdeki altyapı 5G’ye şimdiden hazır olsa da, 4G’den 50 kat daha yüksek hızlara ulaşabilen yeni teknolojiye 2020’ye kadar geçiş yapılmayacağı düşünülüyor.

5G’nin getireceği tek avantaj telefon ve tabletlerde hızlı veri akışı olmayacak. Cihazlar arası (M2M) veri akışı da 5G ile hızlanacak; yani giyilebilir teknoloji, akıllı cihazlar, otomobiller ve diğer bağlı teknolojiler arasındaki iletişim çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek. Tabii hızlı veri akışına imkan veren bu teknolojiler yaygınlaştıkça veri iletim kapasitesinin de artması gerekecek; Ericsson 2019’a kadar bant genişliği talebinin on kat artacağını düşünüyor.

Ulaştırma Bakanlığı 4G’nin bu yıl sonu itibarıyla Türkiye’ye geleceğini belirtmiş olsa da, 3G ile dahi altyapı sıkıntısı çeken ülkemizde 5G çalışmaları ne zaman başlar bilinmez; ancak diğer ülkelerle giderek artan bu hız açığı bizi daha şimdiden etkiliyor. Kablosuz bağlantı gerektiren telefon ve tablet dışı akıllı cihazlar çeşitlense de pek çoğu ülkemize adım dahi atmıyor. Dünya örneğin 6G’ye geçtiğinde hala 4G ile boğuşan bir ülkeye yeni teknoloji ne kadar uğrar dersiniz?

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Ericsson 4G’den 50 kat hızlı 5G denemelerine başladı” için 4 cevap

 1. 2G :.( dedi ki:

  bende telefonu 2g de kullanıyorum stabil çekmediği için adamlar 5g diyo vay arkadaş 🙂

 2. mhmtcpl dedi ki:

  bizim ülkemizde neden bunlara önem verilmiyor daha doğru dürüst 3g bile çekmiyor

 3. mcedemir dedi ki:

  4g-5g tv almak isteyenler önce Türkiyede yaşadıklarnı sonra 3g nin hali hazır kullanm kalitesini gözden kaçırmamalı,hani klasik sözdür,ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca,ha gider 5g için japonyaya yerleşirsin o zaman başka tabi,sözümüz yok.

 4. Barış dedi ki:

  Arkadaşlar bu 3G 4G 5G bunlar sadece telefonu hızlandırmıyor ileride 10G çıksa bir robot insandan daha hızlı hareket edebilir mesala veri dolaşımı dedikleri şey ne kadar hızlı olursa cihaz cok hızlı anlar bu da gelecekte işimize cok yarayan robotlar getirir bu Yüzden cok önemli ( internetin hızlı veya yavaş olsun bu devletin umrunda değil )