reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

5G teknolojisinin ulusal çapta test edecek ilk ülke şaşkınlık yaratıyor

Tüm cihazlarımız giderek daha akıllı bir hal alırken hepimiz daha hızlı bir internete ihtiyaç duyuyoruz. Yakın gelecekte bu ihtiyacımızı karşılayan 5G teknolojisi olacak. 5G için çalışmalar devam ederken bu teknolojiyi ulusal çapta test edecek ilk ülke belli oldu.

Hatırlayacağınız üzere 5G hakkında heyecan yaratan son gelişme şubat ayında yaşanmıştı. 2020 yılına kadar tamamlanması ve kullanılması ön görülen bu teknolojinin logosu gün yüzüne çıkmıştı. Bu dönemde 5G teknolojisine dair test çalışmalarının Japonya, Güney Kore ve Çin gibi ülkelerde tam gaz devam ettiği dile getirilmişti. Aradan geçen zamanın ardından bu teknolojiye dair beklenmedik bir gelişme yaşandı. 5G’yi ulusal çapta test edecek ilk ülkenin San Marino olacağı duyuruldu.

Avrupa’nın en eski ve ufak devletlerinden biri olan San Marino iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde ise İtalya’ya bağlı. 61.2 kilometre karelik bir alandan ibaret olan bu ülke geniş kapsamlı 5G testlerine ev sahipliği yapacak. Bu süreç Telecom Italia tarafından yürütülecek. Paylaşılan ilk bilgilere göre San Marino’daki test sürecinin 2018 yılında başlaması bekleniyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse 5G teknolojisi 2020’den itibaren dünya genelinde kullanılabilir hale gelecek. Böylece 4G’den 10 kat daha hızlı bir veri hızına erişeceğiz.