reklamı kapat

POPÜLER

Wikipedia, gelecek nesillere aktarılmak üzere ünlü kişilerin ses kayıtlarını toplamaya başladı

Sanal dünyanın en geniş kapsamlı bilgi hazinelerinden Wikipedia, yayınlanan son açıklama ile önemli bir yeniliğini duyurdu. Buna göre halen hayatta olan ünlü kişilerin, adlarına açılmış sayfalara kendi sesleriyle kayıt yapmalarını sağlayan proje gelecek nesillere miras niteliği taşıyor.

Wikipedia bünyesindeki zengin medya içeriğini genişletmek isteyen site editörleri Andy Mabbett ve Andrew Gray, oldukça önemli bir hamleyle karşımıza çıkıyorlar. WikiVIP (Wikipedia Voice Intro Project) ismindeki proje kapsamında çalışmalarıyla dikkat çeken bilim adamı, müzisyen, sanatçı, artist vb. kişilerin kendileriyle ilgili sayfalara -Ogg Vorbis formatında- birkaç saniyelik ses kaydı bırakmaları sağlanıyor. Böylelikle gelecek nesillere daha somut şekilde ulaşmak isteyen platform, ilk denemeyi İngiliz komedyen Stephen Fry ile gerçekleştirdi.

Ayrıca BBC’nin WikiVIP’yi destekleyen ilk isimlerden olduğu dile getirilirken, şirketin Desert Island Discs ve Today programlarına katılan Aung San Suu Kyi ve Tim Berners-Lee‘ye ait kayıtları paylaştığı ifade ediliyor. Herkesin erişim ve kullanımına açık şekilde lisanslanacak ses kayıtlarının, sessiz ortamda bilgisayar ya da cep telefonu aracılığıyla kolaylıkla yapılabileceği belirtiliyor. Standart konuşma metni ise “Merhaba, benim adım (isim). (şehir ismi) şehrinde doğdum ve (yıl) yılından beri (iş ya da pozisyon) olarak çalışıyorum.” cümlesinden oluşuyor.

 

YORUMLAR