reklamı kapat

POPÜLER

youtube

YouTube’dan Wikipedia desteğiyle komplo teorilerini çürütecek adım

YouTube pek çok farklı videoya ev sahipliği yapıyor ancak kimi zaman içeriklerin gerçeği yansıtmaması nedeniyle başı ağrıyabiliyor. Ünlü platform bu probleme bilgilendirici ufak kutucuklarla son vermeyi planlıyor. Peki sistem tam olarak nasıl işleyecek?

Kullanıcıların deneyimini doğrudan etkileyecek bu yenilik YouTube CEO’su Susan Wojcicki tarafından duyuruldu. South by Southwest Interactive Festival’a katılan Wojcicki platform olarak gerçeklere odaklanmayı sürdüreceklerini ifade etti. Kullanıcılara sunulacak kolaylığı ise şu sözlerle özetledi:

“Bu yeni özellik YouTube’da komplo teorileriyle bağlantılı videolar gördüğünüzde devreye girecek. Bu noktada komplo teorilerini tespit etmek için Wikipedia’nın hazırladığı “iyi bilinen komplo teorileri” listesiden yararlanacağız. Videonun hemen altında içerikte anlatılanlarla bağlantılı ancak işin aslını ifade eden Wikipedia kutuları yer alacak. “

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örnek olarak da “Apollo’nun aya inişine dair 5 popüler komplo teorisi” videosu gösterildi. Fazlasıyla ilgi gören bu içeriğin hemen aştında “Ay iniş” isimli ufak bir bilgilendirme kutucuğu yer alıyordu. Kutucuğun içinde Wikipedia’nın kullanıcılarla buluşturduğu gerçek bilgiler kısaca özetleniyor. İsteyen kullanıcılar buraya tıklayarak konu hakkında daha fazla bilgi edinme imkanına sahip oluyor. Böylece yalan yanlış bilgilerin hızla yayılıp gerçek kabul edilmesine engel olmak amaçlanıyor. Bu çalışmanın ne kadar başarılı olacağını ise zaman gösterecek.