reklamı kapat

POPÜLER

YouTube Wikipedia

YouTube’un komplo videolarına karşı yeni planındaki büyük ayıp

YouTube, platform içindeki video çöplüğünü biraz olsun ayıklayabilmek için Wikipedia desteği kullanacağını açıklamıştı. Ancak görünen o ki Wikipedia’nın bundan haberi yok.

Bildiğiniz gibi Wikipedia açık bir ansiklopedi. Yani internet kullanıcılarının değişiklikler yapabildği, bilgi ekleyebildiği, makaleleri farklı dillere çevirebildiği bir bilgi kaynağı. Üstelik makaleleri de “duyumlara” dayalı değil. Zira yazılan bilgilerin güvenilirliği makalelerin altına eklenen referanslarla sağlanıyor. Yani okunan makale içinde güvenilir olmadığını düşündüğünüz bir bilginin referansı var mı diye kontrol edebiliyorsunuz. Referansı olmayan bilgilere kuşkuyla yaklaşıp farklı yerlerden araştırmalar da yapabiliyorsunuz. Öte yandan bir de YouTube var… Okunmadan, araştırılmadan, eksik ve yanlış bilgilerle hazırlanmış bir komplo teorisi çöplüğünü barındırıyor içinde. Videolara olan ilgi ise azımsanamayacak seviyede. Hal böyle olunca önlem şart oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Wikipedia’nın haberi yok

YouTube da bu videoları izleyip, araştırma ve gerçeğini sorgulama gereği duymayanlar için Wikipedia’dan güç almaya karar vermiş ki platformun son dönemlerde aldığı en iyi karar olabilir. Wikipedia’nın iyi bilinen komplo teorileri listesini baz alarak böyle bir eklenti düşünmüşler. Buraya kadar her şey mükemmel. Zira videoyu hazırlayanın bile erindiği araştırmayı belki izleyen okur da doğrusunu öğrenir diye platform önünüze getiriyor. Ancak resmi Wikimedia Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre, YouTube bunu platformu bilgilendirmeden veya bir iş birliği sağlamadan gerçekleştirmiş.

Buradaki en büyük sorun şu; yukarıda da belirttiğimiz gibi Wikipedia kullanıcı katılımlarıyla büyüyen ve gelişen bir platform. Ayrıca kar amacı da gütmüyor. Yani bu platformdan kazanç elde etmiyor. Platformun varlığını devam ettirebilmesi kullanıcı bağışlarıyla gerçekleşiyor. Yani sadece gönüllü yazarlarla değil gönüllü yatırımcılarla işleyen bir platformdan bahsediyoruz. Yaklaşık 6 milyon insanın emeğini barındıran platform elbette ücretsiz ve kullanılabilir içerik sunuyor. Wikimedia yaptığı açıklamada YouTube’un içeriklerini kullanmasından rahatsız değil. Zaten şirketlerin de kaynak olarak kendilerini kullanmasını istiyorlar. Ancak bunu yapan şirketlerin platformu sonsuz bir ücretsiz kaynak olarak görmesinden elbette rahatsızlar.

Ayrıca platformlar ortaklaşa bir iş yapmadığı için geri dönüş konusu da şu an büyük bir soru işareti. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, Wikipedia içerikleri internet erişimi olan tüm kullanıcılar tarafından değiştirilebiliyor. Yeni video entegrasyonuyla beraber kaç kişinin videolardan makaleye geldiği verisinin platformla paylaşılması gerekiyor. Öte yandan makaleleri bozma niyetiyle gelecek kötü niyetli kullanıcıların varlığı da insanları korkutmuş durumda. Platformlar arası bir iş birliği sağlanmadan dengesiz bir etkileşim yaratılabilir. Öte yandan cehaletini yaymak isteyen bilgisiz kullanıcılara karşı nasıl bir önlem alınabilir o tam bir soru işareti.