reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

Yeni YouTube özelliği, önemli bir açığı kapatıyor

YouTube, yeni bir güncelleme ile beraber bilgi kirliliği konusunda platformunu geliştiriyor. Yeni özellik, kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırıyor.

Kullanıcıların hemen her konuda video paylaşarak görüşlerini bildirebildiği YouTube, aynı zamanda yanlış bilgilerle dolu videolar da içeriyor. Bu hatalı bilgi içeren içerikler, komplo teorileri ve benzeri videolarda sıklıkla görülüyor. Bunu önlemeye hazırlanan platform ise bir “Teyit kutusu” geliştirmiş durumda. Şimdilik ilk olarak Hindistan’da kullanıma sunulan bu özellikle beraber artık kullanıcılar sıklıkla aranan bir bilginin doğrusunu videoya girmeden önce arama kutucuğunun altında görüntüleyebiliyor. Örneğin “Paracetamol içindeki virüsler” diye aratıldığında teyit kutusu size Paracetamol tabletlerin Machupo virüsünü taşımadığını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her bir video incelenmeyecek

YouTube’un yaptığı açıklamaya göre platform her bir videoyu tek tek incelemeyecek. Söz konusu teyit kutusu bir nevi “önlem” gibi çalışacak. Halihazırda yanlış bilgi yayan popüler bir video varsa örneğin teyit kutusu devreye girecek. Yani hatalı bilginin yayılma hızı, düzeltilme önceliğini etkileyecek. Teyit kutusundaki makalelerin de önceden kontrol edileceği belirtiliyor. Makale eğer onay alırsa, bu onayın ardından teyit kutusundaki yerini alabiliyor. Platform tarafından yapılan resmi açıklama ise şu şekilde: “YouTube üzerinde daha gelişmiş bir haber deneyimi yaşatmak üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Bununla beraber bilgi içeren panellerimizi de geliştirerek teyit kutusunun platforma dahil ediyoruz.” Her ne kadar ilk olarak Hindistan da başlasa da, platform bu uygulamayı zamanda diğer ülkelerde de yayına sokacağını da açıkladı.

İlginizi çekebilir

Platformun ekranı kaydırma özelliği