reklamı kapat

POPÜLER

Wikipedia

Wikipedia için müjdeli haber sonunda geldi

Türkiye’den erişime kapalı olan Wikipedia için Anayasa Mahkemesi‘nin açıkladığı önemli karar sonrasında müjdeli haber geldi.

Türkiye’yi terörle aynı düzlemde gösteren içerikler tespit edilerek engellenen Wikipedia, 2017’den bu yana kapalı olan siteler arasında yer alıyor. İşte bu konuda önemli bir gelişme yaşanmış ve Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı, erişim yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmuştu. Bu başvuruda, Wikipedia’nın tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin, ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddia edilmişti. Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvuruyu ele almış, ancak başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28. maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurul’a sevkine karar vermişti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, söz konusu bireysel başvuruyu kısa süre önce görüştü ve erişim engelinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Oy çokluğuyla yasağın ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, Wikipedia için erişim engeli kararı veren sulh ceza hakimliğinden yasağın kaldırılmasını istedi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Wikipedia sonunda açılıyor

Gelen haberlere göre Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlâli kararı sonrası Wikipedia yeniden açılıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) erişim engelini kaldırmak için AYM’nin gerekçeli kararını bekliyor. Bundan hemen sonra yasağın kaldırılacağı aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin dikkat çeken modeli