reklamı kapat

POPÜLER

Wikipedia

Adalet Bakanı’ndan önemli Wikipedia açıklaması

Türkiye’den halen erişime kapalı olan Wikipedia için Anayasa Mahkemesi‘nin önemli kararı sonrasında Adalet Bakanı bir açıklama yaptı.

Türkiye’yi terörle aynı düzlemde gösteren içerikler tespit edilerek engellenen Wikipedia, biliyorsunuz 2017’den bu yana kapalı durumdaydı. İşte bu konuda geçtiğimiz haftalarda önemli bir gelişme yaşanmış ve Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı, erişim yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmuştu. Bu başvuruda, Wikipedia’nın tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin, ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddia edilmişti. Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvuruyu ele almış, ancak başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28. maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurul’a sevkine karar vermişti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, söz konusu bireysel başvuruyu kısa süre önce görüştü ve erişim engelinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Oy çokluğuyla yasağın ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, Wikipedia için erişim engeli kararı veren sulh ceza hakimliğinden yasağın kaldırılmasını istemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Wikipedia için çok az kaldı

İşte bu gelinene son durum hakkında bir açıklama yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıklayınca Wikipedia açılacaktır.” dedi. Bu açıdan çok yakın zamanda “normal” yollardan erişebilir hale gelecek platform, milyonlar kişiyi oldukça sevindiriyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin dikkat çeken modeli