reklamı kapat

POPÜLER

Anayasa Mahkemesi Wikipedia

Anayasa Mahkemesi Wikipedia kararını açıkladı

970 gündür Türkiye’den erişime kapalı olan Wikipedia için Anayasa Mahkemesi Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı’nın başvurusuna yönelik kararını açıkladı.

Biliyorsunuz dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia, 2017 yılından bu yana Türkiye’den erişim sağlanamayan siteler arasında yer alıyor. İçerisinde Türkiye’yi terörle aynı düzlemde gösteren içerikler tespit edilerek engellenen site için Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı, erişim yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmuştu. İşte bu başvurunun sonucu sonunda açıklandı. Başvuruda, Wikipedia isimli internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin, ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddia edilmişti. Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvuruyu ele almış, ancak başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28. maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurul’a sevkine karar vermişti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, söz konusu bireysel başvuruyu bugün görüştü. Kurul, erişim engelinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Oy çokluğuyla yasağın ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, erişim engeli kararı veren sulh ceza hakimliğinden yasağın kaldırılmasını istedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Wikipedia açılacak mı?

Şimdilik yüzde 100 bir şey söylemek Türkiye şartlarında zor. Ancak bu karar sonrasında dev platforma Türkiye’den erişimin açılabileceği söyleniyor. Söyleniyor diyoruz çünkü gerçekten kesin olarak açıklanacak demek şu an için mümkün değil. Böyle büyük bir bilgi kaynağının açılmasını çok uzun zamandır talep edenler ve bekleyenler bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin dikkat çeken modeli