reklamı kapat

POPÜLER

Rivian R1T elektrikli pickup

Rivian R1T elektrikli pickup ve ilginç “tank turn” özelliği [Video]

Tesla Cybertruck elektrikli pickup modelinin en büyük rakibi Rivian R1T, kısa süre önce dikkat çekici bir özelliği ile gündeme geldi.

Rivian R1T elektrikli pickup, tasarımsal anlamda rakibi Tesla Cybertruck’tan çok daha modern görünüyor. Bu açıdan gerçekten çok öne çıkan araç, Ford’dan alınan maddi destek ile gerçeğe dönecek seçenekler arasında bulunuyor. Bu araç kısaca hatırlamak adına en alt donanımıyla 370 km, en üstte ise 645 km menzil sunuyor. 2020 bitmeden satışa çıkacağı açıklanan aracın, 70 bin dolardan başlayacağı verilen bilgiler arasında yer alıyor. R1T modelini şimdi gündeme getiren ise başlıkta da belirttiğimiz “tank turn” adı verilen önemli özelliği. Yukarıdaki videoda gösterilen bu özellik, adından da anlaşılabileceği üzere elektrikli pickup modelinin bir tank gibi olduğu yerde 360 derece dönmesine imkan tanıyor. Dörtlü motor (14 bin Nm tork!) altyapısıyla her tekere bağımsız olarak güç verebilen araç, bu sayede toprak zemin üstünde çok büyük bir dönüş kolaylığı getiriyor. Yukarıdaki videoda güzel şekilde gösterilen “tank turn” özelliği, aracın hitap ettiği kitleyi şimdiden fazlasıyla memnun ediyor.

Rivian R1T elektrikli pickup
Rivian R1T elektrikli pickup
Rivian R1T elektrikli pickup
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rivian R1T modelinin en büyük rakibi Tesla Cybertruck hakkında bilinmesi gerekenler ise şöyle

2021 sonu 2022 başında yollara çıkacak aracın tek motor arkadan itiş, çift motor dört çeker ve üç motor dört çeker olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor. Elektrikli pickup modelinin en güçlü versiyonu 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyede çıkabiliyor ve 6,3 ton gibi oldukça yüksek bir çekme gücü getiriyor. Araçta pil konusunda ise motor tarafı gibi üç farklı paket sunuluyor. Bu pil paketleri 400 km, 480 km ve en üstte tam 800 km menzil getiriyor. Tasarımı çelik gövdesi nedeniyle böyle farklı denilen aracın 39.900 dolarlık bir başlangıç fiyatı bulunuyor. Diğer versiyonlar ise 49.900 dolar ve 69.900 dolarlık fiyatlara sahip.

İlgili Video