reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Rivian R1T elektrikli pickup

Tesla Cybertruck için kötü Rivian R1T elektrikli pickup haberi

Tesla Cybertruck elektrikli pickup modelinin en büyük rakibi Rivian R1T, beklenenden çok daha ucuza gelecek gibi görünüyor.

Rivian R1T, elektrikli pickup pazarında sunduğu özellikleri ve tasarımıyla satışa çıkması en çok beklenen araçlar arasında yer alıyor. Direkt olarak Tesla Cybertruck karşısına dikilen model, güzel bir fiyat haberiyle gündemde bulunuyor. Hatırlarsınız R1T için daha önce 2020 bitmeden satışa çıkacak ve 69 bin dolardan başlayacak bilgisi veriliyordu. İşte bu yüzden de Cybertruck’ın Rivian R1T’ye karşı çok avantajlı olacağı aktarılmıştı. Çünkü Cybertruck modelinin 39.900 dolarlık bir başlangıç fiyatı bulunuyor. İşte bu konuda yeni bir açıklama yapıldı. Buna göre R1T’nin başlangıç fiyatı 69 bin dolar seviyesinde olmayacak. 69 bin dolarlık fiyat söylendiği kadarıyla üst seviye donanımlar / özellikler ile donatılmış paket için istenecek. Aracın gerçek başlangıç fiyatı ise bundan çok daha çok daha düşük olacak. Yine de Cybertruck’tan biraz daha pahalı olacağı aktarılan R1T, yine de daha alınabilir olacak olmasıyla sevindiriyor.

Arkasında Ford’un büyük desteği yer alan ve Ford için de bir ortak elektrikli pickup geliştirdiklerini aktaran Rivian, ilk aracıyla gerçekten çok iddialı görünüyor. Hatırlamak adına en alt donanımıyla 370 km, en üstte ise 645 km menzil sunan elektrikli pickup, “tank turn” adı verilen önemli bir özelliğe de sahip. Aşağıdaki videoda gösterilen bu özellik, aracın bir tank gibi olduğu yerde 360 derece dönmesine imkan tanıyor. Dörtlü motor (14 bin Nm tork) altyapısıyla her tekere bağımsız olarak güç verebilen R1T, bu sayede toprak zemin üstünde çok büyük bir dönüş kolaylığı getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rivian R1T modelinin en büyük rakibi Tesla Cybertruck hakkında bilinmesi gerekenler ise şöyle

Artık bildiğiniz üzere 2021 sonunda yollara çıkacak aracın tek motor arkadan itiş, çift motor dört çeker ve üç motor dört çeker olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor. Elektrikli pickup modelinin en güçlü versiyonu 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyede çıkabiliyor ve 6,3 ton gibi oldukça yüksek bir çekme gücü getiriyor. Araçta pil konusunda ise motor tarafı gibi üç farklı paket sunuluyor. Bu pil paketleri 400 km, 480 km ve en üstte tam 800 km menzil getiriyor.

İlgili Videolar