reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli pickup Rivian R1T

Elektrikli pickup Rivian R1T ve SUV R1S cephesinden bekleyenlerine kötü haber

Tanıtıldığı ilk günden itibaren ilgi odağı olmaya başaran Amerika merkezli Rivian, elektrikli pickup ve SUV modellerinin Koronavirüs sürecinden etkilendiğini açıkladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Amerikan otomobil piyasasına da derin bir yara bırakan Koronavirüs salgını, ülkedeki tesislerin neredeyse tamamınının kapatılmasına neden oldu. Pek çok üreticinin nisan ayının ortasına kadar kepenk kapattığı süreçte uzun süredir beklenen modellerin piyasaya çıkış süreçleri de sekteye uğradı. Kısa süre önce General Motors ile önemli bir ortaklık gerçekleştiren Rivian, merakla beklenen elektrikli pickup ve SUV modelinin salgın sebebiyle lansman ve teslimat tarihlerinin ileri bir tarihe erteleneceğini açıkladı. Şimdilik çok fazla ayrıntı vermeyen marka yetkilileri programlarındaki aksamaları en aza indirmek için yoğun mesai harcayacak. Bu ay içerisinde yeni bir takvimin açıklanması da olasılıklar arasında.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

elektrikli pickup ve SUV modelindeki belirsizlik

Virüs yayılmaya sürecinin devam etmesinden ötürü süreci tedirginlikle takip ettiklerini ifade eden şirket yönetiminde de R1S ve R1T’nin ne kadar gecikeceği konusunda bir bilinmezlik hakim. Hayatın normale dönmesi ve üretim tesislerinin çalışma için güvenli olarak değerledirebilmesi de şüphesiz bu bilmecenin en önemli parçası. İlk kez Kasım 2018’de karşımıza çıkarılan pickup modeli R1T, tek seferde yaklaşık 645 kilometre menzil kat edebilecek. Dört adet elektrik motoruna sahip modelin bataryası ise 105 kWh, 135 kWh ve 180 kWh olmak üzere üç farklı paketle sunulurken en az 370 kilometre en fazlaysa 645 kilometre menzili versiyonlara göre kat edebilecek. R1T hızlı şarj teknolojisi sayesinde 30 dakikalık şarjla yaklaşık 320 kilometre menzil gidilebilecek.

İlginizi çekebilir

Rivian R1T tank modu