reklamı kapat

POPÜLER

645 kilometre menzil, “14.000 Nm” tork; karşınızda Rivian R1T elektrikli pickup [Video]

İlk gösterimi Los Angeles Otomobil Fuarı’nda yapılacak olan Rivian imzalı elektrikli pickup, beraberinde de bir SUV modelini getirecek.

2019 yılıyla birlikle elektrikli ünitelerin çeşitlenmesinden nasibi alma konusunda gelişmelerle karşımıza çıkmasını beklediğimiz pickup sınıfında parti erken başlıyor. Adını ilk kez geçtiğimiz mayıs ayında sizlerle paylaştığımız Amerika merkezli Rivian Automotive, o dönem dile getirdiği pickup projesinin tanıtımı gerçekleştirdi. Ortaya koyduğu iddia ile hemen her noktadan ilgi çekmeyi başaran şirket, R1T adıyla örtülerini kaldırdığı elektrikli pickup modeliyle oluşan beklentiyi fazlasıyla karşılamış görünüyor. Tek seferde yaklaşık 645 kilometre menzil kat edebileceği söylenen model, beş kişilik yolcuyu da konfordan ödün vermeksizin seyahat ettirme amacında. Los Angeles Otomobil Fuarı’nda gösterimi yapılacak olan bu modelle birlikte, R1S adı verilen elektrikli SUV modeli de bizleri bekliyor olacak.

Teknik özellikler

Karşımızda duran R1T’ye baktığımızda tasarım elementleriyle ne denli farklı bir yapıyı üzerinde taşıdığını görebiliyoruz. Eğer model seri üretim bandına bu hatları sadık kalarak geçirilirse, fark yaratma konusunda çok da zorlanmayacak gibi görünüyor. Ön bölümüde kullanılan LED far grubu ışıklandırma görevinin dışında, şarj sırasında batarya dolunumu simgeleyen yeşil renge bürünmek üzere tasarlanmış. Elektrikli olmasından ötürü kaputunun altında da bir bagaj alanı sunan R1T’de bu alan 350 litre olarak paylaşılıyor ki bu aşağı yukarı b segment bir otomobile denk. Modelin güç ve menzil konusunda vadettikleri de şimdiden heyecan yaratacak cinsten. Altyapısında dört adet elektrik motoru barındıran R1T toplamda 14.000 Nm‘lik teorik bir torkla asfalta iniyor. Bu da tekerlek başında 3.500 Nm anlamına geliyor. Batarya bölümünde 105 kWh, 135 kWh ve 180 kWh olmak üzere üç farklı paketle satın alınabilecek olan pickup en az 370 kilometre en fazlaysa 645 kilometre menzili versiyonlara göre kat edebilecek. Hızlı şarj teknolojisi sayesinde 30 dakikalık şarjla yaklaşık 320 kilometre menzil gidilebilecek seviyeye gelindiğini de detaylar arasında görebiliyoruz.


Rivian R1T, bu standart elektrik özelliklerinin yanında teknolojik olarak da bir hayli nitelikli bir pickup olacak. Tesla’da olduğu gibi yüksek hızlı internet bağlantı altyapısına sahip olan modelde, anlık yazılım güncelleme desteğine de dönem içerisinde şahit olacağız. Geliştirilecek bulut sistemine de bağlanacak olan R1T’de bu sayede bilgi erişimi de mümkün olacak. Kokpit bölümünde 15,6 inlik multimedya ekranı ve 12,3 inçlik sürücü ekranına ek 6,8 inçlik arka yolcu ekranının sunulması da fark yaratan detaylar arasında. Üçüncü seviye otonom sürüş teknolojisini beraberinde getirecen olan Rivian R1T, 61.500 dolarlık başlangıç fiyatıyla Amerika pazarında satışa sunulacak. Aracın ilk teslimatları içinse 2020 işaret ediliyor.