reklamı kapat

POPÜLER

Bu ismi kenara not edin; Rivian Automotive 800 beygirlik elektrikli pickup planını duyurdu!

Kısa vadede iki adet elektrikli otomobil tanıtma planı içerisinde olan Amerika merkezli Rivian Automotive, modellerden önce teorik teknik değerleri paylaştı.

Her ne kadar farklı alanlarda olsa da günümüz koşullarından en çok konuştuğumuz konular arasında yer alan elektrikli otomobil ve pickup ikilisinin henüz büyük çapta bir rota kesişmesi olduğu söylenemez. Amerika merkezli Workhorse ile bu zamana kadar karşımıza çıkanlar arasında belki de en ciddi örneğiyle gelecek için umut vadeden elektrikli pickuplara bu yıl bir yenisi eklenebilir. 2016 yılında bir girişim olarak gündeme gelen Amerikalı Rivian Automotive, uzun bir süredir devam eden sessizliğini bu yıl itibarıyla bitirmeyi planlıyor. O dönem, Illinois eyaletinde konumlanan Mitsubishi‘nin üretim tesisini satın alarak gelecek için ciddi adım atan şirket, kısa vadede iki elektrikli model sunacağını duyurdu. “Tek şarj ile macera deneyimi vadeden elektrikli araçlar” felsefesiyle yola çıkan Rivian’ın iki modelinden birisi pickup olacak. Paylaşılan teknik değerlerse hiç de hafife alınacak türden değil..


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modeller kademeli sunulacak

Tanıtımını gerçekleştireceği her iki modelde de, geliştirdiği dört tekerlekten çekişli altyapıdan faydalanacak olan Rivian, 5 kişilik pickup modelinin yanına bir de 7 kişilik SUV‘u yazmış durumda. Şimdilik neye benzeyeceklerine dair herhangi bir detayın bulunmadığı modellerden gelen ilk bilgilerde pickup versiyonu için A1T, SUV versiyonu içinse A1C isimleri ön plana çıkıyor. Marka CEO’su RJ Scaringe’in pickup için bizzat kendi açıkladığı teorik rakamlara baktığımızda; 2,8 saniyelik 0-100, 360 milimetrelik yerden yükseklik ve 1 metrelik su seviyesinden geçebilme gibi değerler karşımıza çıkıyor. Giriş seviyesindeki versiyonunda 321 kilometre menzil kat edebilmesi beklenen pickupın en üst pakette 800 beygir güç ve 724 kilometrelik menzil ile asfalta inebileceğini görüyoruz. Her iki modelin tanıtımını yılın son çeyreğinde kapılarını açacak Los Angeles Otomobil Fuarı‘nda yapacağı belirtilen Rivian’ın 2020 öncesinde ilk olarak pickupı satışa sunması bekleniyor. SUV modeli içinse 2021 ve sonrası işaret edilmekte. Bizim notlarımız arasına girmeyi başaran markayla ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.