reklamı kapat

POPÜLER

460 beygir güce sahip hibrit pickup: Workhorse W-15 [Video]

Elektrikli motorlarının her geçen gün yeni segmentlere kavuştuğu günümüzde belki de en önemli sınıflardan birisi olan pickup modelleri de yavaş yavaş öne çıkmaya başlıyor.

Atmosferdeki karbon değerlerinin insan sağlığına doğrudan etki sağladığı günümüzde elektrikli motor teknolojilerinin binek otomobil segmentinin dışında ticari araçlarda da geliştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu haberlerimizde sizlerle devamlı olarak paylaşıyoruz. Özellikle büyük hacimli dizel motorlardan güç alan kamyon ve pickup modelleri için fazlasıyla önemli olan bu geliştirmeyi SUV liginde günümüzde rahatlıkla görmek mümkün. İlk ciddi örneğini Nikola Motors tarafından geliştirilen One projesiyle gördüğümüz elektrikli kamyonlara yakın zamanda Tesla’nın Semi projesi eklenecek. Tesla’nın kamyonun yanı sıra tamamen elektrikli bir pickup modeli hazırlığı içerisinde olduğunu da yine geçtiğimiz dönemde sizlerle paylaşmıştık.


Tesla’nın geliştirme sürecinde olduğu pickup projesi bir kenara dursun Amerika merkezli Workhorse Group‘un geliştirdiği W-15 bizlere bu segmentte sunulacak modellerin temelleri niteliğindeki bilgileri sunuyor. 2018 yılında yollara çıkması beklenen W-15’te tamamen elektrik gücünün yanı sıra benzinli menzil artırıcı da kullanılıyor. Tamamen elektrik modunda yaklaşık 130, hibrit moddaysa 500 kilometre menzil vadeden araç dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip. Toplamda 460 beygir gücüyle 2,267 tona kadar çekiş sağlayan W-15 0’dan 100’e hızlanmasınıysa 5,5 saniye gibi etkileyici sürede tamamlayabiliyor. Elektronik destek üniteleri bazında da eli fazlasıyla güçlü olan araçta çarpışma önleyici, otonom acil frenleme, şerit takip ve uyarı gibi sistemler de es geçilmemiş. 52.500 dolarlık etiket fiyatıyla satışa sunulması beklenen Workhorse W-15’in önümüzdeki günlerde ön siparişlerine başlanılması planlanıyor.

VİDEO