reklamı kapat

POPÜLER

Pickup ardından şimdi de elektrikli SUV; Rivian R1S ve öne çıkan özellikleri

2009 yılında kurulan markasının amiral gemilerinden birisi olacak Rivian R1S, performans rakamlarıyla pickup modeline yakınlık gösteriyor.

R1T adını verdiği elektrikli pickup modeliyle kendisinden uzunca bir süre bahsetmemizi sağlayacak olan Rivian, daha önce açıklanan planlama doğrultusunda elektrikli SUV projesinin de tanıtımını gerçekleştirdi. Pickup modeliyle birlikte Los Angeles Otomobil Fuarı’nda sergilecek olan modeline R1S adını veren Amerika merkezli şirket, tasarım konusunda çok ciddi olarak nitelendirebileceğimiz değişimler uygulamamayı tercih ediyor. Ön bölüm itibarıyla pickup modeliyle aynı olan R1T’nin en temel farkını arka kapılar başta olmak üzere ikincil bölümde görebiliyoruz. 7 kişilik yolcu kapasitesini destekleyecek koltuk düzenine sahip olan Rivian R1S, rakamsal verileriyle kardeşinden ayrı bir noktada konumlanıyor. Meraklıları için bu modelin de 2020 yılı itibarıyla ilk teslimatları üzerinden asfalta çıkacağını ilk adımda paylaşalım.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

Modelle ilgili teknik detaylara baktığımızda pickup dışında kendi içerisinde de önemli farklılıkların yer aldığını görebiliyoruz. Batarya kısmında 105, 135 ve 180 kWh olmak üzere üç farklı paketle satın alınabilecek olan R1S’in tüm versiyonlarında dört elektrik motoru standart olarak geliyor. Giriş seviyesinde yaklaşık 410 beygir güç, 7.000 Nm (560 Nm gerçekçi koşul verisi) tork ve yaklaşık 390 kilometrelik menzil değerleriyle gelen modelin en üst seviyesinde 765 beygir güç ve 14.000 Nm teorik tork (1.120 Nm tork gerçekçi koşul verisi) değerlerini görmek mümkün. Aracın versiyonlara göre erişebileceği maksimum menzil değeriyse 660 kilometre dolaylarında seyrediyor. Performans kısmına baktığımızdaysa giriş seviyesinde 4,9 saniyelik 0-100 değerinin en iyi seviyelerde 3 saniyeye kadar indirgenebildiğini görüyoruz. Erişilebilecek maksimum sürat değeriyse versiyon fark etmeksizin hepsinde 201 km/s. Ebat olarak bakıldığında toplamda 5.040 milimetrelik bir SUV olan R1T, ağırlık konusunda 20 kilogramlık bir farkla pickup versiyonundan daha hafif konumda. 12,3 inçlik sürücü, 15,6 inçlik multimedya ve 6,8 inçlik arka yolcu ekranı gibi parçalarla zenginleştirilen model Amerika’da 65.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla alıcı bulacak.

İlginizi çekebilir

Elektrikli pickup Rivian R1T