reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli pickup Rivian R1T’nin arazi performansından ilk ipuçları [Video]

Kısa süre içerisinde adından söz ettirmeye başlayan Rivian R1T, asfalta inmesiyle birlikte pek çok kişinin ön yargılarını da kıracak gibi görünüyor.

Tanıtımının gerçekleşmesiyle birlikte dünya gündeminde hızla yükselmeye başlayan Rivian R1T, Tesla’nın hazırlığı içerisinde olduğu kendi modeli öncesinde çıtayı bir hayli üst noktalara konumlandıracak gibi görünüyor. Etkileyici tasarımının yanında çok ciddi performans ve menzil değerleri vadeden modelde kullanılan mühendislik yapısı, macera ve uzun yol karakteriyle de fazlasıyla uyumluluk göstermekte. Kaputunun altı ve arka yatağının dışında orta bölümünde de 200 litreyi bulan ek bir kullanım alanına sahip olan R1T, LOG okuyucularının da ilgisini çekmeyi başardı. Modeli 61.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla doğrudan satışa sunmaya başlayacak olan Amerikalı Rivian, merak edilen diğer soruları da yavaş yavaş cevaplıyor. Aracının arazi performansıyla ilgili ufak çaplı videolar paylaşan marka, sipariş sayısını artırmaya da göz kırmış durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan detaylar

Altyapısında dört adet elektrik motoru barındıran R1T’de tüm parçaların bir araya gelemsiyle birlikte 800 beygirlik güç ortaya çıkıyor. Tork bazında bakıldığında 14.000 Nm‘lik teorik bir değere sahip olan modelde tekerlek başında 3.500 Nm’lik bir iletim söz konusu. 105 kWh, 135 kWh ve 180 kWh olmak üzere üç farklı paketle satın alınabilecek olan pickup en az 370 kilometre en fazlaysa 645 kilometre menzili versiyonlara göre kat edebilecek. Hızlı şarj teknolojisi sayesinde 30 dakikalık şarjla yaklaşık 320 kilometre menzil kat edebilecek. Performans konusundada çok ciddi seviyelerde gezinen model, 0’dan 100’e hızlanmasını 3 saniyede tamamlayabiliyor. Rivian R1T ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Video 1

Video 2