reklamı kapat

POPÜLER

Amazon

Amazon elektrikli aracını görücüye çıkardı [Video]

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon, elektrikli aracını görücüye çıkardı. Otomobil üreticisi Rivian tarafından üretilen aracın Amazon’un kargo birimi tarafından kullanılacağı belirtiliyor. Amazon’un ilk tamamen elektrikli dağıtım minibüsünün 2020 yılında 10 bin, 2030 yılında ise 100 bin adede ulaşması bekleniyor.

Amazon, aracın aktarma organı, bataryası, menzili veya diğer teknik özellikleri hakkında herhangi bir ayrıntı açıklamadı. Yoldaki çoğu modern otomobilde olduğu gibi, minibüste dijital ekrana bağlı dış kameralar bulunuyor. Kameralar sürücülere aracın dışında 360 derecelik bir görüş sağlıyor. Eller serbest navigasyon yardımı ve hava durumu güncellemeleri için Amazon’un Alexa desteği de yer alıyor.

Amazon’a elektrik araç konusunda destek olan Rivian, geçtiğimiz yıl Amazon da dahil olmak üzere bir dizi büyük oyuncudan yatırımlar almayı başardı. Nisan ayında Ford, Rivian’a 500 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurdu. Son zamanlarda Rivian, perakende ve lojistik alanında büyük bir isim olan Cox Automotive’den 350 milyon dolarlık bir yatırım aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon şirketine elektrikli araçlar sağlayan Rivian hangi modelleri tanıtmıştı?

Rivian şimdiye kadar iki aracı gösterdi: R1T pikap ve R1S SUV. Aynı teknolojik platform üzerine inşa edilen Rivian, yaklaşık 70 bin dolardan başlayacak olan araçların tek şarjla yaklaşık 643 kilometre gidebileceğini belirtmişti. Şirket araçların 3 saniyenin altında saatte 100 kilometre hıza ulaşacağını da dile getirmişti.

İlgili video